IĞDIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Iğdır’da Ehliyet uygulama sınavlarında tablet dönemi başladı

              Iğdır’da Ehliyet uygulama sınavlarında tablet dönemi başladı                    Millî Eğitim Bakanlığınca, ehliyet alacak adayların direksiyon uygulama sınav değerlendirmeleri, Iğdır’da tablet bilgisayarlarla yapılmaya başlandı.                    
Iğdır’da Ehliyet uygulama sınavlarında tablet dönemi başladı

Iğdır’da Ehliyet uygulama sınavlarında tablet dönemi başladı

                     Millî Eğitim Bakanlığınca, ehliyet alacak adayların direksiyon uygulama sınav değerlendirmeleri, Iğdır’da tablet bilgisayarlarla yapılmaya başlandı.

                   Geçtiğimiz hafta sonu yapılan direksiyon sınavında tablet uygulaması başarı ile gerçekleşti.

                Iğdır Milli Eğitim Müdürü M.Murat Aydoğdu, “Direksiyon uygulama sınavı değerlendirmelerinin daha önce her kursiyer için hazırlanan 3 evrak üzerinden yapıldığı, 2018 mart ayı itibarıyla ilimizde tablet uygulaması başlatılmıştır. Sınav uygulamalarının tablet ile yapılmasının çok büyük bir fırsat ve imkanı beraberinde getirdiği anlaşılmaktadır. Sürücü kursları ve kamuya yıllık 3 milyon liralık tasarruf sağlanacaktır.. Ayrıca uygulama, toner, kağıt ve fotokopi masrafları dikkate alındığında yıllık 10 milyon sayfa kağıt tasarrufunu beraberinde getirecektir.”dedi.

               Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Öğretimden sorumlu şube müdürü Sedat Bilir’de “Önceki uygulamalarda sınav sonuçlarının sınav yapıcılardan elektronik ortama aktarılma sürecinin uzun zaman aldığı bilinmektedir.Şimdi ise tablet uygulamasıyla 35 dakika süren sınavın sonuçları,Milli Eğitim Bakanlığının elektronik sistem ağı MEBBİS´e, oradan da anlık olarak Polis Bilgi Sistemi olan PolNet´e aktarılıyor. Böylece zamandan da büyük tasarruf sağlanmış olacaktır. Tablet  bilgisayar döneminin suiistimalleri de ortadan kaldıracağı Özellikle ´joker´ diye tabir edilen, sınavda adayın yerine başkasının girdiği uygulamaları da tamamen sonlandırmış olacaktır. Sınavın başında tablet bilgisayarlarla adayın fotoğrafı çekilecek ve sistemdeki biyometrik kayıt eşleştirilecektir.uygulamanın en önemli yanlarından biri de sınavdaki başarı ve başarısızlık oranlarını sistem üzerinden depolayıp analizler yapılacak olmasıdır.Bu yeni uygulamanın İlimize hayırlı olmasını dileriz.”şeklinde konuştu.

26-03-201826-03-201826-03-2018

Emek Mah. Bahçeli cad. No 3 - 0476 280 76 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.