IĞDIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İMAM HATİP ORTAOKULLARI ARASI 8. ARAPÇA ETKİNLİK YARIŞMALARININ IĞDIR İL FİNALİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

                 İMAM HATİP ORTAOKULLARI ARASI 8. ARAPÇA ETKİNLİK YARIŞMALARININ IĞDIR İL FİNALİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.                       Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün Türkiye’de Arapça öğretimini geliştirmek, modern metotlarla Arapçayı sevdirerek öğretmek ve Arapçanın önemini kavratmak maksadıyla düzenlediği; İmam Hatip Ortaokulları arası 8. Arapça Etkinlik Yarışmalarının Iğdır il finali büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi.       
                İMAM HATİP ORTAOKULLARI ARASI 8. ARAPÇA ETKİNLİK YARIŞMALARININ IĞDIR İL FİNALİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

 

               İMAM HATİP ORTAOKULLARI ARASI 8. ARAPÇA ETKİNLİK YARIŞMALARININ IĞDIR İL FİNALİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.          

            Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün Türkiye’de Arapça öğretimini geliştirmek, modern metotlarla Arapçayı sevdirerek öğretmek ve Arapçanın önemini kavratmak maksadıyla düzenlediği; İmam Hatip Ortaokulları arası 8. Arapça Etkinlik Yarışmalarının Iğdır il finali büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi.

              Altı İmam Hatip Ortaokulunun 36 öğrenciyle katıldığı Arapça Hikaye Canlandırma, Arapça şiir Okuma ve Arapça Şarkı yarışmasını Merkez İmam hatip Ortaokulu kazandı.

           Yarışmaya Iğdır İl Milli Eğitim müdür yardımcısı Ahmet GelaL, İl Müftüsü Cüneyt Kulaz,  Iğdır Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Kasım Aydoğdu’nun yanısıra çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarından pek çok kişi katıldı.                    

                 Toplantıda konuşan Iğdır İl Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretimi Şube Müdürü Yakup Alhan: “İslam dininin kutsal kitabı Kur’ân-ı Kerim’in dili olması hasebiyle Arapça, Araplar dışındaki diğer milletler için de önemli ve öğrenilmesi gerekli bir dil olarak kabul edilmiştir. Yedinci yüzyıldan başlayarak İslamiyet’in hızlı bir yayılış göstermesiyle Arap yarımadasında kullanılan bir dil olan Arapça, dünyanın dört bir yanına yayılarak dünya üzerinde en çok konuşulan diller arasına girmiştir. Ayrıca dünyadaki milyarlarca Müslüman’ın kutsal dinlerinin ve okudukları duaların dili de Arapçadır. Bu yönüyle Arapça bir kat daha önemli bir dil haline gelmektedir. Zira günümüzde Arapça dünya üzerinde 25 Arap ülkesinde, yaklaşık 425 milyona yakın bir nüfus tarafından konuşulmaktadır. Günümüzde ; Arapçayı entelektüel bir Arap’la diyalog kurabilecek düzeyde konuşabilen hiçbir sözlük ve ansiklopediye başvurmadan, her türlü Arapça yayını okuyup anlayabilen, her istediğini yazılı ve sözlü olarak akıcı şekilde ve edebî bir düzeyde ifade edebilen kitlelerin yetiştirilmesine büyük oranda ihtiyaç vardır.Yedinci yüzyıldan başlayarak İslamiyet’in hızlı bir yayılış göstermesiyle Arap yarımadasında kullanılan bir dil olan Arapça, dünyanın dört bir yanına yayılarak dünya üzerinde en çok konuşulan diller arasına girmiştir. Ayrıca dünyadaki milyarlarca Müslüman’ın kutsal dinlerinin ve okudukları duaların dili de Arapçadır. Bu yönüyle Arapça bir kat daha önemli bir dil haline gelmektedir. Zira günümüzde Arapça dünya üzerinde 25 Arap ülkesinde, yaklaşık 425 milyona yakın bir nüfus tarafından konuşulmaktadır. Az önce değindiğimiz gerekçelerden hareketle Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Türkiye’de Arapça öğretimini geliştirmek, modern metotlarla Arapçayı sevdirerek öğretmek ve Arapçanın önemini kavratmak maksadıyla bir dizi projeyle yola çıktı. “Arapça Öğretimini Geliştirme Projeleri” olarak isimlendirdiğimiz bu projelerle, dünyanın sayılı ve en önemli dillerinden birisi olan Arapçanın, ‘öğrenilebilir bir dil’ olduğu gerçeğine vurgu yapıldı. Bu bağlamda, bünyesindeki İmam Hatip Okullarında “Arapça Yarışmaları”nın sekizincisini gerçekleştirecek olmanın heyecanını ve haklı gururunu yasıyoruz.“Bir Lisan, Bir İnsan” ilkesinden hareketle Arapçanın öğretilmesinde elini taşın altına koyan bütün öğretmenlerimize, idarecilerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, 8. Arapça Yarışmaları’nın hayırlara vesile olmasını Yüce Mevlâ’mızdan niyaz ediyorum” dedi.

 

           Yarışmaya katılan öğrencilere ödüllerin verilmesiyle yarışma son buldu.

11-04-201711-04-201711-04-201711-04-201711-04-2017

Emek Mah. Bahçeli cad. No 3 - 0476 280 76 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.