IĞDIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YAZAR SİNAN YAĞMUR “ALLAH, ANNESİNİ MUTLU EDENE PEYGAMBER’İN HIRKASINI GİYDİRİR.”

     YAZAR SİNAN YAĞMUR  “ALLAH, ANNESİNİ MUTLU EDENE PEYGAMBER’İN HIRKASINI GİYDİRİR.”                   Iğdır Valiliği, Milli Eğitim Müdürlüğü, Iğdır Üniversitesi ve Iğdır İmam hatip Ortaokulu’nun davetlisi olarak Iğdır’a gelen yazar Sinan Yağmur,”Veysel Karani ve anne sevgisi “konulu konferans verdi.
    YAZAR SİNAN YAĞMUR  “ALLAH, ANNESİNİ MUTLU EDENE PEYGAMBER’İN HIRKASINI GİYDİRİR.”

 

 

 YAZAR SİNAN YAĞMUR  “ALLAH, ANNESİNİ MUTLU EDENE PEYGAMBER’İN HIRKASINI GİYDİRİR.”

 

                Iğdır Valiliği, Milli Eğitim Müdürlüğü, Iğdır Üniversitesi ve Iğdır İmam hatip Ortaokulu’nun davetlisi olarak Iğdır’a gelen yazar Sinan Yağmur,”Veysel Karani ve anne sevgisi “konulu konferans verdi.

                Iğdır Kültür sarayı salonu da verilen konferansta konuşan Yazar Sinan Yağmur,” " Peygamber efendimiz İyilik ve ihsan etmek için, insanlığın içinde en layık olan annendir. Sonra yine annendir, sonra yine annendir."demiştir.Bunun için Allah, annesini mutlu eden kuluna Hz. Peygamber´in hırkasını giydirir." Nitekim Veysel Karani annesine bir of bile demeyen onu mutlu eden Veysel Karani’iye hırkasını hediye etmiştir. ”dedi.

                Yazar Sinan Yağmur,konuşmasını şu şekilde sürdürdü:”Bir aşk yolcusuydu o. İslam dünyasında anne sevgisinin büyüklüğüyle anlamlandırılmış bir büyük veliydi. Yemen’in Karen köyünde doğan Veysel Karani… İlk adıyla Üveys ül-Karani…Peygamber efendimize duyduğu aşk onu Allah yolunda yar yapan teslimiyetti. Aşkının kundağında ateşten gemiler yüzdüren bir “sırat-ı müstakim” yolcusuydu. Hasta ve yaşlı annesine hayırlı bir evlat olabilme çabası en sevgiliyi görememenin bedeliydi. Anne sevgisini kutsallığını soluğunda taşıyan tevekkül sahibi bir garip aşıktı.Aşk; onu görmeden gözlerine coşkunun darağacını kurup, sessizliğe cennet büyütmekti.Aşk; genzinde bir hasreti, çiğneye çiğneye açlığın dergahına, tok hıçkırıklarla biriktirmekti.Aşk; teslimiyetin çengeline közünden iğneler batıran huzura, sadakat beslemekti…Veysel Karani’nin bizlere kadar gelen en önemli kişilik özelliği, peygamber efendimize olan aşkı, Yaradan’a karşı ibadetlerinin her şart ve ortamda devamlılığı ve elbette ki annesine karşı gösterdiği şartsız saygı ve sevgidir.Ey dünya! Göz kırpma bana.Hayatın cezbesiyle beni Rabb’imden alamazsın. Ben ilahi aşka talibim. Sen neyin etrafında dönersen dön, ben sahibime dönenim.Adım Üveys…Sen bu dünyaya gelmiş en savunmasız olandın. O, sana kucak olan, sığınak olandı, koruyan, kollayandı, hatırladın mı? Onun sana verdiği şefkat, kaynağını Allah´tan alırdı, o, şefkatin kaynağıydı, hatırladın mı?O, içindeki iyilik duygusuydu, iyiliğin dünyaya girdiği kapıydı, sen, kayıp mı ettin o kapıyı? Ondan uzağa mı düştün? Öyleyse sen kayıpsın!Anlam ondan gelirdi, hakikat oydu, unuttun mu?Sen, Allah´ın sevgisine, onun sevgisi yolu üzerinden ulaştın, unuttun mu? O annendi, unuttun mu?Annelik, Allah´ın basiret sahibi kadınlara verdiği Cennet tüten bir nimettir ve her kadına nasip olmaz. Annelik, dilek işi değil yürek işidir. Her doğum yapan kadın anne değildir. Anne olabilmek, çocuğu yürekte doğurmakla mümkün olan bir meziyettir. O yüzden, çocuğun annesi, onu sevendir. O seven ki, onunki kokuların kokusudur, seslerin sesidir, o, eşsiz olandır.Anneler sevdiğinde, dünya tamam olur ve anneler gittiklerinde, arkalarında büyük bir boşluklar bırakırlar. Peşlerinde "yetim-öksüz" kalan çok olur: Mutfaktaki eski fırın, dantel perdeler, kavanozun içindeki eski düğmeler, özenle saklanmış küçülmüş giysiler, dolap diplerindeki kurdeleler, sararmış fotoğraflar, kırık oyuncaklar, işli yastık başları.”

                        Program sonunda İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt ,yazar Sinan Yağmur’a bakır işlemeli saat ve yöresel kıyafetli bebek hediye etti.         

              İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, yaptığı konuşmada, ”İlimizde sizi görmek bizi mutlu etmiştir. Değerli fikirlerinizden faydalandık. Anne sevgisinin önemini bir kere daha öğrenmiş olduk bizlere çok farklı duygular yaşattınız. Anne ve babaya sevgi ve saygıyı, Peygamber sevgisini bizlere bir kez daha yaşattığınız için teşekkür ederim .Mayıs ayında iki değerli yazarımızı daha  Iğdır’a getireceğiz. 11 Mayıs’ta Sema Maraşlı,17 Mayıs’ta da Ahmet Turgut Iğdır’da konferans verecek okurlarıyla buluşacaktır.”dedi.

                Programa İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt,İl Genel Meclis genel sekreteri Ferhat Akkuş, Gençlik ve Spor il Müdürü Kasım Aydoğdu,Milli Eğitim Müdür yardımcısı Ahmet Gelal,şube müdürü Yakup Alhan,iş adamı Abdulcabbar  Baştemur, İmam Hatip Ortaokulu müdürü Mehmet Fevzi Özcan ,öğretmenler vatandaşlar öğrenciler katıldı.

                 Bu arada bir iş adamı Sinan Yağmur’un romanlarından 100 adet kitap alarak İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerine ücretsiz olarak dağıtıldı.

 

               27-04-201627-04-201627-04-201627-04-201627-04-201627-04-201627-04-201627-04-2016

 

 

Emek Mah. Bahçeli cad. No 3 - 0476 280 76 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.