IĞDIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2015-2016 Eğitim öğretim yılının ilk ders zili çaldı.

 2015-2016  Eğitim öğretim yılı başladı. Yeni eğitim ve öğretim döneminde Iğdır’da 257 Okulda 50710   öğrenci  2800 öğretmen ders başı yaptı.
2015-2016  Eğitim öğretim yılının ilk ders zili çaldı.

 2015-2016 Eğitim öğretim yılı programı kapsamında İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt’in  Atatürk Caddesi Zübeyde hanım bulvarında Atatürk Anıtına çelenk bırakmasıyla başladı. Ardından Saygı duruşu ve istiklal Marşının okunmasıyla devam etti.

Törende konuşan İl Milli eğitim Müdürü Hakan Cırıt, şunları söyledi:” 257 Okulda 50710   öğrenci ile  yeni eğitim-öğretim yılına başlıyoruz.”dedi.

                Hakan Cırıt şöyle devam etti:” Yeni bir eğitim yılının ilk gününde, sizlerle birlikte olmanın, Türkiye´nin    aydınlık geleceği olan çocuklarımızı yetiştirecek değerli meslektaşlarımla ve  ülkemizin geleceği çocuklarımızla birlikte olmanın farklı  heyecanı ve gururu içinde sizleri saygıyla selamlıyorum.

Sözlerime; Çin Bilgesi Kuan Tzu´nın çok bilinen ve çok söylenen dizeleriyle başlamak istiyorum; 

"Bir yıl sonrasını düşünüyorsan, tohum ek- ağaç dik; on yıl sonrasıysa tasarladığın 

ama yüz yıl sonrasıysa düşündüğün; öyleyse halkı eğit... 

Bir kez ürün verir, ekersen tohum; eğer dikersen bir kez, on kez ürün verir ağaç, 

Eğer halkı eğitirsen, yüz kez olur bu  ürün..."

Evet; yıllar, yüzyıllar öncesinden bize böyle sesleniyor Kuan Tzu;

Gerçekten de eğitime değer vermek, eğitimi olmazsa olmazların içine almak, çağdaş toplum olmanın en temel ve en vazgeçilmez unsurlarından biridir. Bunu başarabilen toplumlar, toplumsal kalkınmayı çağdaşları olan toplumlara göre daha önce başarabilmiş toplumlardır. Bunu başaramayan toplumların kaderi ise geri kalmışlığın kalın çizgileri içinde kalmak olmuştur.

Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal ; "Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır" diye hitap ettiği değerli meslektaşlarım;

 bize yüklediği gelecek nesilleri yetiştirme sorumluluğu çok büyük bir güvenin ifadesidir. Kuşak çatışmaları yaşanırken anne çocuk, dede torun arasında; biz çocukları gençleri anlamak sıkı bir iletişim kurmak ve onları geleceğe hazırlamak gibi bir sorumluluğumuzun olduğunu bir an bile aklımızdan çıkarmamalıyız. Amacımız bilgi aktarmak değil, bilgiye ulaşmanın yollarını araştıran, bulabilen, bilgiyi paylaşabilen, teknolojiyi üretebilen ve insanlığın yararına kullanabilen dinamik, özgüvenli bir nesil yetiştirmek olmalıdır.

Ülkemizin geleceği, geleceğimizin güvencesi sevgili öğrenciler;

Ülkemiz, okuyabilmek uğruna yirmi kilometreyi çıplak ayakla yürüyen öğrencilerden, bir sınıfta doksan, bir sırada birlikte oturan beş öğrenciden, bilgisayarın ancak adının bilindiği günlerden bu günlere geldi. Sizler, okulumuzda, tek kişilik sıralarda, çağın teknolojik araçlarıyla donatılmış dersliklerde, her biri alanında uzmanlaşmış öğretmenlerin elinde eğitim göreceksiniz. Siz sevgili öğrencilerimizden tek isteğimiz, çok çalışmanız asla yılgınlığa düşmemenizdir. Unutmayınız ki öğretmenleriniz ve velileriniz zorlandığınız her konuda her zaman size destek olacaklardır.

Saygıdeğer Veliler;

Devletimizin, bizim ve sizin ortak amacı öğrencilerimizi geleceğe en donanımlı şekilde hazırlayabilmektir. Bu ortak amacı gerçekleştirmede sizlerin görevi öğrencinize, okulunuza sahip çıkmak ve desteklemektir. Bu nedenle sürekli okulumuzu, öğretmenlerinizi ziyaret ediniz. Öğrencinizle ilgili olunuz. Öğrencinizin yalnızca öğretim yönünden değil, eğitim yönünden de gelişmesi için imkânlarınızı sonuna kadar kullanınız. Onlara güveniniz, güven veriniz, başarılı yanlarını ön plana çıkarınız, başarısız olduklarında da asla vazgeçmemelerini söyleyerek umut aşılayınız. Onlara avucunuzda bir kuşu tutar gibi yaklaşınız. Avucunuzu sonuna kadar açarsanız kuş elinizden uçar gider; avucunuzu sıkı sıkıya kapatırsanız da ölümüne sebep olursunuz. 

Sözlerimi Baş Öğretmen Gazi Mustafa Kemal’in bize ışık tutan hedef gösteren şu sözleriyle son veriyorum; “Eğitimde feda edilecek tek bir fert yoktur” .

 

                Daha sonra Milli eğitim Müdürü hakan Cırıt ve Müdür yardımcıları şube müdürleri  Vali Davut Haner’i ziyaret ettiler. Hüsnü Özyeğin İlkokulu öğrencileri çiçek verdi.

 

                Törenlere Müdür yardımcıları Ahmet Gelal,Muhittin Yücel,Şube müdürleri Cevdet Parlar,Sedat Bilir,Cabbar Turan,Hüseyin Kıran Memet Tüzen,Adnan Ok  katıldılar.

 

Emek Mah. Bahçeli cad. No 3 - 0476 280 76 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.