IĞDIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlandı        Vali Davut Haner’in makamında tebrikleri kabul etmesinin ardından,havanın yağmurlu olması nedeniyle Kültür merkezinde yapılan konuşmalrın ardından Zübeyde Hanım Bulvarın´da tören geçişi ile devam eden törene Garnizon Komutanı Kurmay Albay piyade  Kur. Alb. Ekrem Küçükberber,belediye başkanı Murat Yikit , Milli  Eğitim Müdürü Hakan Cırıt ,protokol üyeleri kurum amirleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlandı

       Vali Davut Haner’in makamında tebrikleri kabul
etmesinin ardından,havanın yağmurlu olması nedeniyle Kültür merkezinde yapılan konuşmalrın ardından Zübeyde Hanım Bulvarın´da tören geçişi ile devam eden törene Garnizon Komutanı Kurmay Albay piyade  Kur. Alb. Ekrem Küçükberber,belediye başkanı Murat Yikit , Milli  Eğitim Müdürü Hakan Cırıt ,protokol üyeleri kurum amirleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

           Kültür merkezinde yapılan kutlamada konuşan  vali Davut Haner  , burada yaptığı konuşmada   Bugün Türkiye Cumhuriyetinin 92. Yıldönümünü kutluyoruz. Türk Milli mücadelesinin en önemli kazanımı bu mücadeleyi yürüten Türkiye Büyük Millet Meclisinin ilan ettiği Cumhuriyettir. Cumhuriyet: Millet olma, birlikte yaşama ve mesuliyeti ortaklaşa paylaşma şuurunun müesses bir tezahürüdür. Aklı ve vicdanı hür bireylerle çağı doğru okuma ve her çağda millet olarak ayakta kalabilme kaabiliyet ve hünerini gösterebilmektedir. Milletimiz binlerce yıllık kesintisiz devlet geleneği ile bunu ortaya koymuştur.

            Bu gelenekten Cumhuriyete devreden milletimizi yükseltme ve yüceltme iradesi, arzusu milletin inançlı ve fedakar evlatları tarafından daha ileriye taşınıp; geliştirilen demokratik değerlerle, insan hakları bağlamında bulunduğu coğrafyaya örnek teşkil edecektir.

            Ülkemiz Cumhuriyetin getirdiği dinamizm ile uluslararası camiada önemli bir yere sahip olmuş, dünyanın en saygın ülkelerinden biri haline gelmiştir. Öyle ki şu an Türkiye, son yıllarda büyük bir felakete itilmiş, bölge ülkelerinde zorluklar içinde yaşayan her ırk ve meşrepten milyonlarca insanın sığınacağı, kendini güvende hissedeceği bir umut ve güven adası durumundadır.

            Türk Milleti inancı ve tarihi mesuliyeti gereği milyonlarca mazlum ve çaresiz insanı asil duruşu ile bağrına basmasını bilmiştir.

            Şu bilinmelidir ki, bugün bu millete karşı silah çeken gafil ve hainlerin de çaresiz kaldıklarında sığınacakları tek yer yine Türkiye olacaktır.

            Şu anki sıkıntıları ve bölgemizdeki meseleleri milletimizin öncülüğünde gelişecek yeni bir medeniyet hamlesinin ve dirilişin doğum sancıları olarak görüyoruz. Fetret devirlerini cihan devletlerine döndüren bu millet o gün olduğu gibi bugün de her türlü ihaneti ve kendine karşı oynanmak istenen oyunları sahiplerinin suratlarına çarparak geçen 92 yılın muhasebesini de yaparak ayaklarına vurulmak istenen prangaları parçalayıp gelecek yıllara mührünü vurma azim ve kararlılığında olacaktır.

            Türk Milleti ana yurttan, Anadolu’ ya gelirken getirip ve bu coğrafyadaki yerleşik değerlerle zenginleştirildiği kendine özgü kültür ve hayat tarzını özünü kaybetmeden sürekli yenileyerek korumak ve yaşatmak konusunda kararlıdır.

            Milletimizin bölünmez bütünlüğü, ülkemizin ve halkımızın birlik ve beraberliği üzerinde menfii emeller besleyen şer odaklarına karşı devlet ve milletçe sergilediğimiz kararlı duruş hedeflerimize ulaşma konusunda bize güç vermektedir.

            Altta yağız yer yarılmadıkça, üstte mavi gök çökmedikçe Allah’ ın lütfuna mazhar olan bu milletin ili, töresi ve devleti bozulmayacaktır. Bu ezanlar susmayacak, bir kere yükselen bayrak bir daha inmeyecektir.

            Bizlere bugünleri sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ü, silah arkadaşlarını ve bu mücadelenin isimsiz kahramanlarını; devletin birliği ve bütünlüğü ile halkın dirlik ve düzeni için can veren bütün şehitlerimizi rahmet ile anıyor, gazilerimizi minnetle yad ediyoruz.

            Allah istiklalimizi, dirlik ve düzenliğimiz payidar etsin.

              Program öğrencilerin şiir okumasının ardından tören, resmi  geçit programının yapılmasının
ardından sona erdi.

 

 

Emek Mah. Bahçeli cad. No 3 - 0476 280 76 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.