IĞDIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ARAPÇA, BİLGİ VE ETKİNLİK YARIŞMALARI YAPILDI

ARAPÇA, BİLGİ VE ETKİNLİK YARIŞMALARI  YAPILDI                    Iğdır’da  İmam Hatip Ortaokulları arası Arapça bilgi ve etkinlikler ( şiir, şarkı ve hikaye canlandırma) yarışması yapıldı.
ARAPÇA, BİLGİ VE ETKİNLİK YARIŞMALARI  YAPILDI

ARAPÇA, BİLGİ VE ETKİNLİK YARIŞMALARI  YAPILDI

                   Iğdır’da  İmam Hatip Ortaokulları arası Arapça bilgi ve etkinlikler ( şiir, şarkı ve hikaye canlandırma) yarışması yapıldı.

               Milli Eğitim Bakanlığı,  Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından Arapça etkinlikleri yarışmaları Iğdır  İmam Hatip Ortaokulunun koordinatörlüğünde İmam Hatip Lisesi okul  salonunda gerçekleştirildi.

          Saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan program Kur´an Kerim tilaveti ile başladı.

             Yarışmalar şiir  ve şarkı canlandırma olmak üzere iki kategoride yapıldı. Gerçekleşen yarışmalarda Şiir dalında Hoca Ahmet Yesevi İmam Hatip Ortaokulu birinci,. Şarkı Kategorisinde Iğdır  İmam Hatip Ortaokulu birinci oldular.

                   Yarışmada dereceye giren öğrencilere madalya, onları hazırlayan öğretmenlere plaket ve hediye verildi.

                Yarışma programına İl Millî Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Ak Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz şube müdür Yakup Alhan, İl Müftüsü Cüneyt Kulaz, okulların müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

              Yarışmanın sonunda İl Millî Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, katılımcı okulların öğretmen ve öğrencileri olmak üzere katılan, emeği geçen ve katkı sunan herkese teşekkür etti.                    

 

                     Cırıt,Türkiye’de Arapça öğretimini geliştirmek, modern metotlarla Arapçayı sevdirmek öğretmek ve Arapça’nın önemini kavratmak maksadıyla ’Arapça Öğretimini Geliştirme Projeleri’ kapsamında  Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından yarışmalar düzenleniyor. Yüce Allah Kur´an-ı Kerim´de "anlayasınız diye biz onu Arapça bir Kur´an olarak indirdik" buyuruyor. Malumunuz olduğu gibi Kur´an´ın dili Arapça ve bizler o kutlu kitabın ana dilini öğrencilerimize sevdirmek ve öğretmek gibi bir misyonu üstleniyoruz. Bu amaçla bakanlığımız din öğretimi genel müdürlüğü bundan yedi yıl önce bir karar alarak Arapça etkinlik yarışmalarına başladı bir sonraki yıl da bilgi yarışması eklenerek kategoriler çoğaltıldı. Şimdi ise lise öğrencileri arasında bilgi, şiir okuma, metin canlandırma, hat, kaligrafi ve münazara yarışmaları yapılırken, ortaokullar arasında ise şiir okuma, çocuk şarkıları ve hikâye canlandırma dallarında yarışmalar devam ediyor. Her yıl katılımların artmasını görmek bizleri sevindiriyor. Kur´an´ın dilinin gençler tarafından öğrenilmesi yolunda gayretler gösterilmesi elbette ki ayrı bir zevk. " dedi.

05-04-201605-04-201605-04-201605-04-201605-04-201605-04-201605-04-201605-04-201605-04-201605-04-201605-04-2016

Emek Mah. Bahçeli cad. No 3 - 0476 280 76 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.