IĞDIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Besti Aydeniz Kız Teknik ve Meslek Lisesi Engeliler Gününü kutladı

  Besti Aydeniz Kız Teknik ve Meslek Lisesi Engeliler Gününü kutladı       Besti Aydeniz Kız Teknik ve Meslek Lisesinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolaysıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi.                    
Besti Aydeniz Kız Teknik ve Meslek Lisesi Engeliler Gününü kutladı

 

Besti Aydeniz Kız Teknik ve Meslek Lisesi Engeliler Gününü kutladı

      Besti Aydeniz Kız Teknik ve Meslek Lisesinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolaysıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi. 

                  Iğdır  Besti Aydeniz Kız Teknik ve Meslek Lisesi Çocuk Gelişim Bölümü Öğretmenleri Ayşe Erginöz, Melek Sultanaslan, Emine Ertürk, Aslı Alınak ve Çocuk gelişimi (Özel Eğitim ) öğrencilerinin düzenlemiş olduğu 3 Aralık engeliler günü etkinliği salonda duygulu anlar yaşattı.

             Programda   konuşan Iğdır İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt,  “Engelli olmak, kapalı kapılar ardında yaşamak anlamına gelmemeli, herkes eşit şartlarda kaliteli hayat imkanlarına erişebilmelidir.Engelliler toplumumuzun bir parçası ve vazgeçilmezidir. ”dedi.

               Cırıt, Bölgemizde Akraba evliliklerinden meydana gelen engelli artışına dikkat çekerek. Akraba evliliği konusunda toplumun gerekli duyarlılığı göstermesi gerekmektedir.Ülkemiz 15 Temmuz gibi bir olay yaşadı ülkemiz  249 şehit verdik. 2 Bine yakın yaralı bu yaralıların 1400’e yakını engelli şuanda,  güneydoğuda terör operasyonları var askerlerimiz orada yaralandığında gazi olarak engelli bir hayat yaşıyorlar. Bir trafik kazası bizim engelli olmamıza neden olabiliyor. 17 Ağustos depremi gibi bir olayı düşünün böyle bir durumda engelli kalabiliyoruz. Kısacası hepimiz bir engelli adayıyız. Bunu hiçbir zaman unutmamalıyız. Kendimizi bir engeli adayı görerek kendimizi olardan üstün görmemeliyiz bunun için her alanda engelilerimizin önünü açmalıyız. Bu günde 3 Aralık engeliler günü dolaysıyla farkındalık yaratmak isteyen  değerli öğretmen ve öğrencilerimizi bir kez daha kutluyoruz.” şeklinde konuştu. 

              Okul Müdürü Suat Vural, Engellilerin toplumda her zaman özel bir yere sahip olduklarını, her zaman her konuda kendilerine öncülük tanımaya çalıştıklarını belirtti. 

              Vural, “Bu insanlar bizim insanımız dolayısıyla onlara sahip çıkmak da bizim hakkımız. Dünya nüfusumuzun %10’u Ülkemiz nüfusunun yaklaşık %12’isi çeşitli engelli guruplardan oluşmaktadır.Toplumumuzun ayrılmaz bir parçası olan engelilerimizin umuda ve geleceğe güvenle bakabilmesini sağlamak imkanlara kavuşmasını sağlamak devletimizin öncelikli görevleri arasındadır.Sosyal devlet olmanın gereği olarak bu alanda 2006 yılı itibariyle Ekonomik, sosyal  ve eğitim alanında bir çok gelişme sağlanmıştır.Eskiden sokaklarda kötü şartlarda görmüş olduğumuz engelli vatandaşlarımız günümüzde devletimizin oluşturmuş olduğu çeşitli merkezlerde aile ortamında yaşamlarının sürdürebilmekte Eğitim alanında Özel Eğitim Okulları, Özel Eğitim Sınıfları Kaynaştırma programı uygulamaları ile engelli öğrencilerimiz bulundukları çevreden kopmadan alanlarıyla ilgili eğitimlerini sürdürebilmektedir.Engeli olmak engelere takılmak değil engelleri aşmak anlamına gelmektedir. Öyle insanlarda vardır ki, engelli olmalarına rağmen adını altın harfler ile tarihe yazarak yüzyıllar boyunca kendilerinden bahsettirirler. Dünyaca ünlü 10 engelimizin resim sergisini okulumuz  salonumuzda açmış bulunmaktayız. Bizlerde  unutmamalıyız ki her bir birey bir engelli adayıdır. Onun için engelilerimize sahip çıkmalıyız.  Belki bir fırsat verirsek engelilerimizin önündeki engelleri kaldırırsak bir gün onlarda imkansızı başararak kendilerinin ismini altın harflerle tarihe yazacaklardır. ”şeklinde konuştu.

      Daha sonra konuşan Yeşil Iğdır Engelliler Spor Kulübü Başkanı Semra Özdemir,  “3 Aralık dünya engeliler gününü farklı bir etkinlik yaparak kutlamak isteyen siz değerli öğretmen ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum.  Ben Engeliler Dernek Başkanı, Bir Engelli Yakını, Antranör olarak hep engeliler ile iç içe olduğum için onları yakından tanıyor ve sorunları hakkında bilgi sahibiyim nerdeyse her gün iç içe çalışıyorum. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz ve ilimizde de çeşitli sıkıntılarla  engelilerimiz karşı karşıya gelmektedir. 

Bunların başında eğitim sıkıntısı var. Özelikle bedensel engellilerimizin çoğunda eğitim sıkıntısı var. Eğitimden yoksun bırakılmışlardır. Okul yakın olmasına rağmen okula gönderilmemiş, Devletimizin vermiş olduğu eğitim ve desteklerden bilgisi olmadan uzak kalmış  yardım ve imkanlardan yoksun kalmıştır. Özelikle derneğimize de bulunan engelilerimiz vardır bir çoğu evli ve işsizdirler. Bir çoğunun  çocukları var eve ekmek götürme derdindeler. Devletimizin vermiş olduğu engelli maşı var ama bazen yeterli olmayabiliyor.  Engel durumuna göre maaş alabiliyorlar.  Yeşil Iğdır Engeliler derneği olarak bu tür sorunların çözümü olarak bir çok çalışmalar ve etkinlikler düzenlemekteyiz. Derneğimiz ilimizin en aktif derneklerinden birisidir. Derneğimizde 100 Engeli ve 250 Üyemiz var. Dernek olarak sosyal faaliyetlerin yanı sıra sportif faaliyetlerimizde bulunmaktadır. 2016 Yılında Bedensel engeliler Havalı silahlar spor katogorisin de Hakan Abakay kardeşimiz Türkiye şampiyonluğunu yakalamıştır. Bu ilimiz için çok büyük bir değer  çünkü bazı olumsuz şartlara rağmen kısıtlı imkanlara rağmen birinci olduk. Buda ilimizin bir gururudur. Gençlik spor il müdürlüğümüz yeteri kadar destek oluyor sporcularımıza bu konuda da gençlik sor il müdürlüğümüze de ayrıca teşekkür ediyorum.”şeklinde konuştu. Özdemir, Daha sonra konuşmasını güzel bir şiirle bitirdi.          

      Daha sonra Öğrencilerin hazırladığı engelilerin karşılaştığı zorluklar konulu Bir birinden güzel skeçler ve  Şiirler okundu. 

Salonda bulunan öğrenciler göz yaşlarına boğuldu.

                Program Daha sonra Iğdır İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Okul Müdürü Suat Vural, Öğretmen ve Öğrencilerin katılımıyla Dünyaca ünlü  dünyada iz bırakan 10 başarılı engelli insanı tanıtan resim sergisi gezildi.02-12-201602-12-201602-12-201602-12-201602-12-201602-12-201602-12-201602-12-201602-12-201602-12-2016

 

İrfan Caddesi Merkez IĞDIR - 0476 280 76 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.