IĞDIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇANAKKALE ZAFERİ´NİN 104. YIL DÖNÜMÜ IĞDIR´DA KUTLANDI

                                         ÇANAKKALE ZAFERİ´NİN 104. YIL DÖNÜMÜ IĞDIR´DA KUTLANDI              Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 104. yıl dönümü Atatürk Caddesi Zübeyde Hanım bulvarında vali Enver Ünlü,Garnizon komutanı Yılmaz Doğan, Şehit Aileleri Derneği Başkanı Ahmet Akdeniz tarafından Atatürk büstüne  Mehmet Çavuş Anıtına çelenklerin konulması şehitlik ormanına fidan dikimi  ve çeşitli etkinliklerle ile anıldı.  
ÇANAKKALE ZAFERİ´NİN 104. YIL DÖNÜMÜ IĞDIR´DA KUTLANDI

                                  ÇANAKKALE ZAFERİ´NİN 104. YIL DÖNÜMÜ IĞDIR´DA KUTLANDI

             Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 104. yıl dönümü Atatürk Caddesi Zübeyde Hanım bulvarında vali Enver Ünlü,Garnizon komutanı Yılmaz Doğan, Şehit Aileleri Derneği Başkanı Ahmet Akdeniz tarafından Atatürk büstüne  Mehmet Çavuş Anıtına çelenklerin konulması şehitlik ormanına fidan dikimi  ve çeşitli etkinliklerle ile anıldı.

            Ardından Şehit Mehmet Çavuş anıtında temsili mezarları ziyaret eden katılımcılar, dualar okuyarak, mezarlara karanfiller bıraktı. Şehitler için Kuran-ı Kerim okundu.

                  Enver Ünlü, Şehitlik defterinde şu ifadelere yer verdi, “Milletin ruhuna cevher gibi işleyen aziz şehitlerimiz; Bozkır topraklarında Türk’ün ateşi yandığından beri varoluş mücadelemizin ve bekamızın en büyük bekçisi en büyük nişanı oldunuz. Yüzyıllardır çeşitli coğrafyalarda farklı mücadeleler içerisinde bulunan kıymetli milletimizin geleceğine yönelik olan en büyük inancı sizlersiniz.Siz ki aziz bedenlerinizi bu topraklara bağışladınız. Sizlerin yaktığı vatan ateşi alevlendirdiği millet sevgisi Kut´ul Amare´den Çanakkale´ye Kurtuluş Mücadelesinden 15 Temmuz Zaferine kadar bu milletin kollektif bilinçaltına nakış gibi işlenmiştir. Sizler hiç düşünmeden milletimizin bekası için ruhlarınızı semaya dost eylediniz analarınızın yüreğini yakıp geleceğimizi kurtardınız. Aziz şehitlerimiz; vatanın kara bağrında ebedi istirahatgahında nurlar içinde Işık saçan mücadeleniz pusulamızdır. Dünyada karanlık maddeci ve doymak bilmeyen zihniyetleriyle bize diz çöktürmek için her türlü tezgâhı ortaya koyan düşmanlarımıza Çanakkale´de yaşattığınız hezimet sadece bir deniz zaferi değil milletimizin geleceğine ve varoluşuna yön veren bir zafer felsefesidir. Yeniden ayağa kalkabilmemizin güç kaynağıdır. Aziz şehitlerimiz; Çanakkale destanının o müthiş direnişi, memleketin her bir evladının yüreğinde nurlu bir ateş gibi bulunan o kahramanlık destanını Çanakkale´de bırakmış değiliz. Bugün de aynı gururla aynı heyecanla aynı imanla aynı inanç ve teslimiyetle sizden aldığımız iman ve zafer sancaklarını göklerde dalgalandırıyor sizleri minnetle selamlıyoruz. Bu millete haklarınızı helal ediniz. Beka suyunu sizin elinizden içtik. Bu çeşmeleri kurutmayız. Rahat uyuyunuz. Ruhunuz şad olsun!”

                   Daha sonra saat 10.30’da Kültür merkezinde düzenlenen törene Iğdır Valisi Enver Ünlü, eşi Sema Ünlü, MHP Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ,Cumhur ittifakı Beledi,ye başkan Adayı İsa Yaşar Tezel,Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Emniyet Müdürü Hüseyin Güllüce Kurum Müdürleri, askeri erkan, şehit aileleri ve öğrenciler katıldı. 

                 Kültür merkezinde düzenlenen  tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Daha sonra 5. Hudut Alay komutanlığından Yüzbaşı Suat  Şahindokuyucu günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Necip Fazıl Kısakürek İmam Hatip  Anadolu lisesi öğrencilerince hazırlanan Çanakkale geçilmez konulu oratoryo, şiirler sunuldu.

                  Programda Şiir, Kompozisyon ve çeşitli dallarda birinci gelen öğrencilere ödülleri protokol tarafından verildi. Necip Fazıl Kısakürek İmam Hatip  Anadolu lisesi öğrencilerince hazırlanan Çanakkale Oratoryası izleyenleri hüzünlendirerek duygulandırdı.

        Vali Enver Ünlü Milli Eğitim müdürü Hakan Gönen, Necip Fazıl Kısakürek İmam Hatip  Anadolu lisesi idareci,Öğretmen ve öğrencilerini kutlayarak tebrik edip başarılar diledi.

.                 Vali  Enver Ünlü, eşi Sema Ünlü, ilçe kaymakamları ve kurum müdürleriyle birlikte 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü dolayısıyla şehit yakınları ve gaziler onuruna verilen yemekte, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile buluştu.

               Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, yemek ikramı ile devam ederek Valimiz Sn. Ünlü’nün konuşmaları ile devam ederek şehitlerimiz için okunan duaların ardından son buldu.
              Vali Ünlü, programda yaptığı konuşmasında; ‘‘Bugün, tarihe altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi´nin 103. Yıldönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını çekinmeden feda eden aziz şehitlerimizin Şehitler Günü´nü idrak etmenin büyük onurunu yaşamaktayız. Çanakkale Zaferi, dünya tarihinde bir dönüm noktası olmuş, tarihin akışı üzerinde Türk Milleti, belirleyici bir rol oynamıştır. Bu zafer Kurtuluş Savaşı´nın kazanılmasına zemin hazırlayan bir azmin mücadelesidir. Çanakkale Savaşında, milletimiz, binlerce evladını şehit vermiştir. Mukaddes vatan toprakları için, canlarını seve seve vererek bir milletin kaderini değiştiren; vatanımızı, istiklâlimizi, sarsılmaz imanları ve eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz aziz şehitlerimiz, dünyada eşi benzeri olmayan bir destan yazmıştır.Çanakkale´yi Çanakkale yapan gökten yağmur gibi yağan ateşe göğsünü siper eden Aziz Mehmetçiktir.Çanakkale´yi Çanakkale yapan bitmek tükenmek bilmeyen savaş mermilerinin sesi değil; yaralı düşman askerini sırtına alarak onu düşman mevzilerine kadar götürerek işgalci askerlere insanlık dersi veren Kahraman Mehmetçik’tir.Çanakkale´yi Çanakkale yapan cepheye gönderdiği; “Ya Şehit Ol Ya Gazi!” demek suretiyle vatanın her bir karış toprağını evladının canından üstün tutan Türk analarıdır. Tekniğe karşı saf inancın bir müdafaası olarak dünya tarihinin yaldızlı sayfalarına geçen bu direnişte şehit olanlar, öte dünyada bu zaferin şahitliğini yaparken gaziler, bizim adımıza bu şanlı direnişe şahit olmuşlardır. Direnişin aşka, müdafaanın zafere, toprağın vatana dönüştüğü Çanakkale Savaşı, tüm Anadolu´ya ve insanlığa haklının hakkını haykırmıştır: Şairin dediği gibi: Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır! Aziz Milletimiz Çanakkale müdafaasında; dünyaya "Vatan Savunması Nasıl Yapılır’ın” dersini vermiştir. Ve "Çanakkale Geçilmez” denilmiştir. Bizler de en azından bir kere de olsa, çocuklarımızla beraber gidip şehitler diyarı Gelibolu’yu, Anafartalar’ı, Kanlısırt’ı, Conkbayır´ını, ziyaret etmeli ve Çanakkale ruhunu nesilden nesile aktarmalıyız.
Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü münasebetiyle; Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü ve silah arkadaşlarını, bugüne kadar Çanakkale´de, Sakarya´da, Sarıkamış´ta, 15 Temmuz´da ve Afrin´de vatan için vermiş olduğumuz tüm aziz şehitlerimizi, bir kez daha saygı ve şükranla anıyor, yüce Allah´tan rahmet diliyorum. Ruhlarınız şad olsun.’’ dedi.

18-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-2019

Emek Mah. Bahçeli cad. No 3 - 0476 280 76 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.