IĞDIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

IĞDIR’ DA ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ARASINDA KUR’AN-I KERİMİ GÜZEL OKUMA YARIŞMASI HEYECANI YAŞANDI

    IĞDIR’ DA ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ARASINDA KUR’AN-I KERİMİ GÜZEL OKUMA YARIŞMASI HEYECANI YAŞANDI                  Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen, İMKB Anadolu Lisesi’nin de katkılarıyla hazırlanan, ortaöğretim öğrencileri arasında Kur’anı Kerim’i güzel okuma yarışması yapıldı.
    IĞDIR’ DA ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ARASINDA KUR’AN-I KERİMİ GÜZEL OKUMA YARIŞMASI HEYECANI YAŞANDI

    IĞDIR’ DA ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ARASINDA KUR’AN-I KERİMİ GÜZEL OKUMA YARIŞMASI HEYECANI YAŞANDI

                 Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen, İMKB Anadolu Lisesi’nin de katkılarıyla hazırlanan, ortaöğretim öğrencileri arasında Kur’anı Kerim’i güzel okuma yarışması yapıldı.

                 Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan Programa  Iğdır ili Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt olmak üzere , İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, İl Müftüsü, Okul Müdürleri ve STK temsilcileri  katıldı.

             Programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, “ Yarışma, ortaöğretim öğrencileri arasında Kuranı Kerimi okuma, anlama bilincini oluşturmak ve onları Kur’anı Kerimi güzel okumaya teşvik etmek amacıyla hazırlandığını vurguladı.

                  Allah´ın, insanoğlunu yeryüzünde başıboş bırakmadığını, onları uyarmak, hak yolu ve adaleti göstermek için peygamberler aracılığıyla kitaplar gönderdiğine vurgu yapan Cırıt,”  "Mahlûkatlar arasında insanı mükellef kılmış ve bu mükellefiyet neticesinde insanı akılla donatmıştır. Akılla yetinmemiş kendilerine rehberlik etmesi için insanların kendi içlerinden peygamberler göndermiştir. Bu peygamberler insanla yaratıcı arasında insanlara rehberlik etmek üzere vahiy dediğimiz kitaplarla rehberlik etmişlerdir. Kur´an´ın ifadesiyle tarihin hiçbir döneminde hiçbir ümmet peygambersiz, rehbersiz olmamıştır. Kur´an´ın ifadesiyle ´hiçbir ümmet yoktur ki ona uyarıcı bir peygamber göndermiş olmayalım.´ En son olarak Allah, bize peygamber olarak Hz. Muhammed (sav)´i gönderdi ve o, bizlere Kur´an-ı Kerim´i getirmiş, Kur´an-ı eksiksiz olarak bizlere tebliğ etmiştir.” şeklinde konuştu.

                        Yarışma kızlar ve erkekler olmak üzere iki kategoride yapıldı.

             Program da konuşan  Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretimi Şube Müdürü  Yakup Alhan konuşmasında “Ne mutlu bizlere ki alemlerin Rabbi olan Allah’ın (c.c.) kullarına en büyük armağanı olan Kur’an-ı Kerim’i okuma şerefine nail olmak, onu dinleme ayrıcalığına varmak üzere toplanmış bulunuyoruz.Yüce Allah’a şükürler olsun ki güzel Iğdır’ımızda liselerimizde okuyan gençlerimizin güzel sadalarını,güzel nidalarını işiteceğimiz bir yarışma yapılıyor. Bu yarışma kaybedeni olmayan herkesin kazandığı bir yarışmadır. İlimiz geneli bu yıl İl Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretimi şubesi olarak birçok yarışma gerçekleştirdik. Yarışmaların yapılmasında bize her türlü desteği veren İl Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt’tan, İl Müftümüz Sayın Cüneyt Kulaz’dan, Iğdır İmam Hatip Platformu’dan, Iğdır Üniversitesi öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Osman Bayraktutan’dan koordinatör okullarımızın değerli yönetici ve öğretmenlerinden, STK’larımızın kıymetli temsilcilerinden ve emeği geçen herkeseten Allah razı olsun.” ifadelerini kullandı.

                     Yarışmaya 15 okul katıldı. Her bir okuldan kız ve erkek öğrenciler güzel nidalarıyla Kuranı Kerim tilavetlerini sundular. Jüri Üyelerinin değerlendirmeleri sonucu    kızlar arasında 1. Olan  Atatürk Anadolu lisesinden Şirvan Kaya  isimli öğrenciye çeyrek altın ödülü, ikinci Iğdır İMKB Anadolu Lisesinden  Gamze Ölmez, 3.Sosyal Bilimler Lisesinden  Damla Kef, ve Mev Anadolu Lisesinden Gülcan Avar isimli öğrencilerle,  Erkeklerde birinci olan Haydar Aliyev Fen Lisesi  öğrencisi Abdulcabbar Bilici,125. Yıl Anadolu Lisesi öğrencisi M.Mehti Güç,ve Sosyal Bilimler Lisesinden Cihan Taş  dereceye girdiler.Tüm yarışmacı öğrencilere de hediye çeki ve Kuran-ı Kerim hediye olarak verildi. Öğrencilere,

ödüller Milli Eğitim Müdürü tarafından takdim edildi. Program; protokol üyeleri, yarışmacı öğrenciler

 

ve öğretmenleriyle birlikte hatıra fotoğrafı çekilerek sona erdi.

10-05-201710-05-201710-05-201710-05-201710-05-201710-05-201710-05-201710-05-201710-05-201710-05-201710-05-201710-05-201710-05-201710-05-201710-05-201710-05-201710-05-201710-05-2017

İrfan Caddesi Merkez IĞDIR - 0476 280 76 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.