IĞDIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

IĞDIR ŞEHİT ÖĞRETMEN ŞEVKİ AKGÜN ORTAOKULU TÜBİTAK YARIŞMASINDA TÜRKİYE ÜCÜNCÜSÜ OLDU

IĞDIR ŞEHİT ÖĞRETMEN ŞEVKİ AKGÜN ORTAOKULU TÜBİTAK  YARIŞMASINDA TÜRKİYE ÜCÜNCÜSÜ OLDU                  TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Iğdır Şehit Öğretmen Şevki Akgün Ortaokulu öğrencileri büyük başarı sağlayarak bölge yarışmalarında aldıkların birincilikten sonra  Türkiye üçüncüsü oldular.    
IĞDIR ŞEHİT ÖĞRETMEN ŞEVKİ AKGÜN ORTAOKULU TÜBİTAK  YARIŞMASINDA TÜRKİYE ÜCÜNCÜSÜ OLDU

IĞDIR ŞEHİT ÖĞRETMEN ŞEVKİ AKGÜN ORTAOKULU TÜBİTAK  YARIŞMASINDA TÜRKİYE ÜCÜNCÜSÜ OLDU

                 TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Iğdır Şehit Öğretmen Şevki Akgün Ortaokulu öğrencileri büyük başarı sağlayarak bölge yarışmalarında aldıkların birincilikten sonra  Türkiye üçüncüsü oldular.

              Iğdır Şehit Öğretmen Şevki Akgün Ortaokulu Elazığ’da düzenlenen TÜBİTAK ortaokullar arası proje yarışması finalinde okul olarak fizik alanında Türkiye 3´üncülüğü  yazılım alanında yine Türkiye 3´üncülüğü  ve matematik alanında Türkiye 4´üncülüğü (teşvik ödülü ) başarısı elde etti.

                Yazılım alanında bölge birincisi ,finalde Türkiye üçüncüsü  olan öğrenciler Roda Tunç ve Muhammet Sağlam yaptıkları merdiven çıkan tekerlekli sandalye ile engelli bireylerin ulaşım problemlerini çözmek için böyle bir proje yaptıklarını ifade etmiş ve birinci  ve Türkiye Üçüncüsü oldukları için çok mutlu olduklarını ve projenin engelli insanlar için bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini söylemişlerdir.

                      Fizik alanında bölge  birincisi, finalde Türkiye üçüncüsü olan Elifnaz Avcı ve Cansu Beksarı ise karayollarında şerit ihlali yapan büyük araçların sebep olduğu trafik kazalarını önlemek için yaptıkları projede kazaların azaltılarak can kayıpları ve trafik cezalarının en aza ineceğini söylediler.

                 Her iki projeye de danışmanlik yapan Fen Bilimleri Öğretmeni Fatih Toprak ise: günümüz eğitim sistemi bilgiyi bilmekten çok bilgiyi kullanmak ve üretmenin önemli olduğunu söyledi. Bu doğrultuda öğrencilerimize eğitimler verdik. Öğrencilerimizde teknolojiyi takip ettiler, karşılaştıkları sorunları gözlemlediler ve bu sorunlara çözüm üretmeye başladılar. Biz de bu çözümleri değerlendirip okuldan sonra yaptığımız robotik kodlama eğitimlerimizle birleştirerek TÜBİTAK tarafından yapılan yarışmalara başvurduk ve bölge birincilikleri elde ettik. Elazığda yapılan Final yarışmasında Türkiye üçüncüsü olduk  bu büyük başarıdır.  Danışman öğretmen Toprak, bu süreçte desteklerini esirgemeyen Iğdır milli eğitim müdürüne ve okul müdürüne teşekkür ettiğini ifade etti.

                  Yine Matematik Öğretmeni HasanKıraç’ın danışmanlığında Helin Taş ve Merve Özsular’ın hazırlamış olduğu “Küpsayar” adlı projeler Erzurum Bölge Sergisinde 25-28 Mart 2019 tarihinde  sergilendi. Bölge sergisinde yapılan değerlendirme sonucunda “Küpsayar” adlı proje Bölge Birincisi Final yarışmasında da Türkiye dördüncüsü (Teşvik ödülü )oldu.

                  Boyalı küplerle ilgi araştırma yaparken, eğitim alanında araştırma makalelerini yayımlayan hakemli, basılı ve elektronik ortamda yayın yapan bilimsel dergilerde de

boyalı küplerle ilgili soru ve bu soruların çözümleri yer almıştır. Araştırma sonucunda ulaşılan tüm boyalı küple ilgili çözümlere bakıldığında birçok formül kullanılmıştır. Bu

çözümün dışında daha pratik bir çözüm yolu elde etmek gerektiği düşünülerek bu proje çalışması yapılmıştır.

                Okul Müdürü Hüseyin Günhan’da öğretmen ve öğrencilerimizi  kutluyorum. Büyük başarı elde ettiler. Bizlerde okul idaresi olarak her zaman onların yanındayız. Erzurum da bölge birincisi Elazığ’da Türkiye üçüncülüğü kazandılar. Bu başarımız devam edecektir. “dedi.

 29-04-201929-04-201929-04-201929-04-201929-04-201929-04-201929-04-201929-04-201929-04-201929-04-201929-04-201929-04-201929-04-2019

Emek Mah. Bahçeli cad. No 3 - 0476 280 76 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.