IĞDIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

IĞDIR’DA HOCA AHMET YESEVİ ANLATILDI

IĞDIR’DA HOCA AHMET YESEVİ ANLATILDI           Iğdır Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından davet edilen  Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız,  Iğdır’da Hoca Ahmed Yesevi’nin hayatını, ders aldığı hocalarını ve nasıl bir yaşam sürdüğünü anlattı.
IĞDIR’DA HOCA AHMET YESEVİ ANLATILDI

IĞDIR’DA HOCA AHMET YESEVİ ANLATILDI

 

         Iğdır Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından davet edilen  Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız,  Iğdır’da Hoca Ahmed Yesevi’nin hayatını, ders aldığı hocalarını ve nasıl bir yaşam sürdüğünü anlattı.
                  Kültür Merkezinde yapılan Konferansa Iğdır valisi Davut Haner,Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, rektör İ.Hakkı Yılmaz,Özel idare Genel Sekreteri Ferhat Akkuş,Telekom Müdürü İzzettin Doğan, ve vatandaşlar ,öğretmenler katıldı.

     Konferans öncesi  Iğdır valisi Davut Haner ,Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’a bir plaket  verdi Musa Yıldız’da  vali Davut Haner’e Ahmet Yesevi’nin eserini hediye etti.

                 Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, daha  sonra verdiği konferansta şunları söyledi.Ahmet Yesevi’nin soyu Hz. Ali’ye kadar uzanmaktadır.Bugün dünya da ne kadar Türk ve Müslüman varsa  Ahmet Yesevi’nin öğrencileri felsefesi  sayesinde gerçekleşmiştir.İslamiyet hoşgörü dinidir İslamiyet’te zorlama yoktur.Bugün İslamı anlamayanlar, İslami ateşe atmışlardır.ve insanları ya zorla Müslüman yapacaklardır.ya da öldüreceklerdir. Bunun sebebi de Ahmet Yesevi ‘yi tanımamaları gerçek İslamiyet’i bilmemeleridir. Ahmet Yesevi’i sayesinde Türkler Müslümanlığı kabul etmiş onun yetiştirdiği alperenler Anadolu’ya yayılarak Türk İslam bayrağını dalgalandırarak yaymıştır.Ahmet Yesevi Türkçe konuşan insanlara İslamiyet’i Türkçe anlatmış bu sayede İslamiyet yayılmıştır.”

 


               Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ,daha sonra Hoca Ahmed Yesevi’nin hayatını, ders aldığı hocalarını ve kısaca nasıl bir yaşam sürdüğünü anlattı. Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin yetiştirdiği 99 bin talebe ile Türk Dünyası üzerindeki tesiri hakkında bilgi veren Yıldız, Hoca Ahmed Yesevi’nin başta Divan-ı Hikmet olmak üzere eserleri ve türbesi ile türbenin içinde bulunan "Tay Kazan" hakkında da bilgi verdi.
              Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin Türkiye, Kazakistan ve Türk Dünyası üzerine gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği çalışmalarla ilgili de bilgi aktaran Yıldız, UNESCO tarafından dilimizin ve kültürümüzün gelişmesine, zenginleşmesine çok önemli katkılarda bulunan büyük fikir adamı ve gönül eri Hoca Ahmed Yesevi’nin ölümünün 850. yıldönümü vesilesiyle 2016 yılı "Hoca Ahmet Yesevi Yılı" olarak ilan edilmesi kapsamında bu yıl içerisinde gerçekleştirmeyi planladıkları faaliyetleri anlattı. İlk olarak Iğdır valiliğinin bir okula Ahmet Yesevi adını verdiğini belirterek Iğdır valiliğine  teşekkür etti.

27-05-201627-05-201627-05-201627-05-201627-05-201627-05-201627-05-201627-05-201627-05-201627-05-2016

Emek Mah. Bahçeli cad. No 3 - 0476 280 76 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.