IĞDIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

IĞDIR’DA ´ÖZEL EĞİTİM HİZMETLERİ´ SEMİNERLERİ BAŞLADI.

IĞDIR’DA ´ÖZEL EĞİTİM HİZMETLERİ´ SEMİNERLERİ BAŞLADI.              Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından özel eğitime gereksinim duyan çocukların daha iyi eğitim almaları yönünde 81 ilde başlatılan ‘Özel Eğitim Hizmetleri’ seminerleri Iğdır’da başladı.  
IĞDIR’DA ´ÖZEL EĞİTİM HİZMETLERİ´ SEMİNERLERİ BAŞLADI.

IĞDIR’DA ´ÖZEL EĞİTİM HİZMETLERİ´ SEMİNERLERİ BAŞLADI.

             Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından özel eğitime gereksinim duyan çocukların daha iyi eğitim almaları yönünde 81 ilde başlatılan ‘Özel Eğitim Hizmetleri’ seminerleri Iğdır’da başladı.

                   Kurtuluş İlkokulu konferans salonunda  düzenlenen seminere İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, İl Milli Eğitim şube Müdürü Sedat Bilir ,  özel eğitim öğretmeni Mehtap Olgun  ve ilk,orta,lise müdürleri katıldı. 

              İl Milli Eğitim Şube Müdürü Sedat Bilir, bu seminerlerin temel amacının okulöncesi, sınıf ve branş öğretmenleri ile okul idarecilerinin okullarda karşılaşılan özel eğitim sorunları hakkında bilgilendirmek olduğunu söyledi.

                   Bilir,”Bu seminerlere  il genelinde  2800 öğretmen ve idareci katılacaktır.Eğitim ilimizde özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin daha bilinçli bir şekilde eğitilmesi amaçlanmaktadır.”dedi.
                  İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt ise “Yaşadığımız hayat çerçevesinde her alanda özel eğitime muhtaç insanlar var .Bu yüzden özel eğitimin gündemimizde olması gereken önemli bir mevzudur.Dolayısıyla biz bu önemli konuya duyarsız kalamayız. Merkez ve ilçelerde bu seminerleri başlattık. Bir takım yeni bilgiler edinme yönünde bu seminerler önemli. Bir idarecinin okulunda özel eğitime muhtaç bireyin varlığının farkında olması, bir öğretmenin sınıfında özel eğitime muhtaç bir bireyin eğitimin nasıl olması gerektiği konusunda hassas olması lazım. Bu anlamda bakanlığımız, 81 ilde eş zamanlı resmi takvim dahilinde bu seminerleri başlattı. Biz zaman zaman bu tür etkinlikler yaparak, bu görevi ifa ediyoruz. Özel eğitim her an hepimiz için geçerli olabilir. Yapılan araştırmalarda toplumumuzda özel eğitime muhtaç birey sayısı yüzde 10´un altında değildir. Yine engelli birey oranı yüzde yüz 15-20´ler civarındadır. Dolayısıyla bu kadar önemli bir konuyu teğet geçemeyiz. Farkındalık oluşturmak için bugün burada açılışını yaptığımız bu seminerlerde güncel konuları ele alacağız. Özellikle tanımlama konusu çok önemlidir. Bir bireyin özel eğitime muhtaç olup olmadığını  tanımlaması lazım. Daha sonra onu hayatımızla bütünleştirmek, çocukların fiziksel ve bedensel özellikleri, sunulacak eğitim, eğitim mekanları, yetiştirme metotları, eğitim programları alanlarında görevimizi itina ile yapmalıyız. Bu Çalışmalarda görev alacak olan idareci ve öğretmenleri kutluyorum." şeklinde konuştu.

 

            Özel eğitim öğretmeni Mehtap Olgun’da  Semineri düzenlemelerindeki temel amacın özel eğitim öğrencilerinin daha kaliteli eğitim almalarını sağlamak ,kaynaştırma öğrencilerimizin, özel eğitim ile ilgili okullarda karşılaştıkları sorunları daha iyi anlayabilmek, onlara daha kolay çözümler üretebilmek olduğunu söyledi.20-04-201620-04-2016

20-04-201620-04-201620-04-201620-04-201620-04-201620-04-201620-04-201620-04-201620-04-2016

Emek Mah. Bahçeli cad. No 3 - 0476 280 76 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.