IĞDIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

IĞDIR’IN BİYOÇEŞİTLİLİĞİ VE DOĞADAKİ BESİN ZİNCİRİ ADLI KİTAP OKULLARDA TANITILDI.

IĞDIR’IN BİYOÇEŞİTLİLİĞİ VE DOĞADAKİ BESİN ZİNCİRİ ADLI KİTAP OKULLARDA TANITILDI. IĞDIR VALİSİ ENEVER ÜNLÜ,”YABAN HAYATI KORUMAK HERKESİN GÖREVİDİR”DEDİ.                                                 Orman ve Su işleri bakanlığı doğa koruma ve milli parklar genel müdürlüğü tarafından bastırılan Mete Türkoğlu tarafından yazılan Iğdır’ın ilk Biyoçeşitliliği ve doğadaki besin zinciri adlı kitap İnönü Ortaokulu öğrencilerine tanıtıldı.           
IĞDIR’IN BİYOÇEŞİTLİLİĞİ VE DOĞADAKİ BESİN ZİNCİRİ ADLI KİTAP OKULLARDA TANITILDI.

IĞDIR’IN BİYOÇEŞİTLİLİĞİ VE DOĞADAKİ BESİN ZİNCİRİ ADLI KİTAP OKULLARDA TANITILDI.

IĞDIR VALİSİ ENEVER ÜNLÜ,”YABAN HAYATI KORUMAK HERKESİN GÖREVİDİR”DEDİ.

                 Orman ve Su işleri bakanlığı doğa koruma ve milli parklar genel müdürlüğü tarafından bastırılan Mete Türkoğlu tarafından yazılan Iğdır’ın ilk Biyoçeşitliliği ve doğadaki besin zinciri adlı kitap İnönü Ortaokulu öğrencilerine tanıtıldı.

                İnönü ortaokulunda gerçekleşen programa  Iğdır valisi Enver Ünlü, Iğdır Üniversitesi rektörü  Hakkı Alma,Milli Eğitim Müdürü Ercan Budanur, şube müdürleri Yakup Alhan,Süleyman Güneş,Iğdır Orman ve su işleri Iğdır Şube Müdürü Mete Türkoğlu Okul Müdürü Rahim Aktaş,öğretmenler katıldılar.

                Iğdır valisi Enver Ünlü, sınıfta öğrencilere kitabı tanıtarak dağıtırken şunları söyledi:”Iğdır Doğu Anadolu bölgesinin Çukurovasıdır. Ağrı Dağı ile birlikte güzel bir konumdadır. Gerekse doğal hayatı gerekse bitki örtüsü ile bölgede farklı bir konumdadır. Bu kitapta Iğdır’ın bitki örtüsü, kuşları tanıtılıyor. Bizler doğaya sahip çıkmalıyız. Hayvanları korumalıyız. Doğadaki bütün canlılar bizim için değerli olmalıdır. Herkesin yüreğinde hayvan doğa sevgisi olmalıdır. Doğadaki dengeyi korumak görevimiz olmalıdır. Doğanın dengesi değişirse biz insanlar zarar görürüz. Düşünün bir ara kuş gribi çıktı tavuk üretimi azaldı. Doğada çekirgeler keneler çoğaldı. Herkes doğadaki canlılara sahip çıkmalı Atalarımız yaptıkları mimari eserlerde kuşları düşünmüşler onlar için su içebilmeleri için suluklar yapmışlardır. Dinimizde doğaya sahip çıkmayı hayvanları korumayı emrediyor. Peygamber efendimiz kuşu ölen bir çocuğa başsağlığına gitmiştir. Öğrencilerimiz Ağrı Dağını, kuşları iyi bilmelidirler.Iğdır  leylek ile tanınıyor.Şimdi onlar artık göç etmiyor.Iğdırlılar sahip çıkıyor ev sahipliği yapıyor.Geleceğimiz olan öğrencilerimizde bu kitapla kuşlar ve bitkiler hakkında bilgi sahibi olacaktır. Güzel bir başvuru kitabıdır. Iğdır’ın biyoçeşitliliğini herkes iyi bilmelidir. Iğdır’ın yaban hayatına sahip çıkmak için bu etkinliği yaptık. Öğrencilerimiz bizim geleceğimizdir. Gönüllü her biri doğa gönüllüsüdür. İlkbaharda doğa gezileri düzenleyerek ders dışı etkinliklerde yapacaklardır. ”dedi.

                   Vali Ünlü,”Iğdır genelinde, Türkiye’de bulunan 486 kuş türünden, 325 türün Iğdır İlinde yaşadığı ve göç güzergâhı olarak bölgeyi kullandığı tespit edilmiştir. 192 türden yaklaşık 100.000 kuş halkalanmış ve kayıt altına alınmıştır.Iğdır ilinde şimdiye kadar kaydedilmiş 325 kuş türü ile Ülkemizin kuş varlığının    % 66 ’ sini,   Avrupa’nın % 60 türünü alanda barındırmaktadır. Zengin bitki örtüsüne sahip olan Iğdır’da yaklaşık 1000-1100 ( Türkiye Flora varlığının %10’u) tür bitki bulunduğu tahmin edilmektedir. Şimdiye kadar Ağrı Dağı’nda 55 familya, 204 cins ve 386 takson Çalışılan taksonlardan % 40’ı Iğdır ili için ilk defa bu çalışmada tespit edilmiş bitkilerdir. Ayrıca 52 endemik takson yer almaktadır ve bunlardan da 20  tanesi Iğdır İli için endemik’tir.  “şeklinde konuştu.

       Iğdır Orman ve su işleri Iğdır Şube Müdürü Mete Türkoğlu’da kitabıylal ilgili şunları söyledi.”      Iğdır ve Ağrı Dağı’nın bulunduğu coğrafyada ülkemizin flora varlığının % 10 ‘u, Avrupa’nın % 9 ‘u tespit edilmiştir. Tüm bu veriler ışığında İlimizin ve Ülkemizin Biyoçeşitilik bakımından ne kadar zengin olduğu açıkça görülmektedir. Bütün bu zenginliklerimizi öğrencilerimize aktarmak coğrafya ve barındırdığı doğal varlıkların farkına varmaları bilim ışığında korunması gereken bir ülkede yaşadığımızın farkına varmalarını amaçlıyoruz.,Bu Kitapla, Ülkemiz ve İlimizdeki güzellikleri barındıran sahip olduğumuz ekosistemdeki zenginliğin anlaşılması farkındalık oluşturması amaçlanmıştır.”

                Daha sonra kitap öğrencilere dağıtıldı. Öğrencilerde kitap sayesinde doğa ve çevre bilinçlerinin geliştiğini bundan sonra doğayı koruyacaklarını doğadaki hayvanlara daha çok  sahip çıkacaklarını söylediler.

                Okulun giriş kısmına Iğdır’ın kuşlarını endemik bitkilerini tanıtan bir köşe oluşturdu.

 

 15-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-201815-11-2018

 

İrfan Caddesi Merkez IĞDIR - 0476 280 76 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.