IĞDIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

IĞDIRLI ÖĞRETMEN SEVİNÇ ERDEM, CERN TÜRK ÖĞRETMEN ÇALIŞTAYI’NA KATILDI

IĞDIRLI ÖĞRETMEN SEVİNÇ  ERDEM,  CERN TÜRK ÖĞRETMEN ÇALIŞTAYI’NA KATILDI       Iğdır‘ın Cumhuriyet Ortaokulunda Fen Bilgisi öğretmeni olarak çalışan Sevinç Erdem isimli öğretmen CERN Türk öğretmen çalıştayı’na katılarak Iğdır’a döndü
IĞDIRLI ÖĞRETMEN SEVİNÇ  ERDEM,  CERN TÜRK ÖĞRETMEN ÇALIŞTAYI’NA KATILDI

IĞDIRLI ÖĞRETMEN SEVİNÇ  ERDEM,  CERN TÜRK ÖĞRETMEN ÇALIŞTAYI’NA KATILDI

      Iğdır‘ın Cumhuriyet Ortaokulunda Fen Bilgisi öğretmeni olarak çalışan Sevinç Erdem isimli öğretmen CERN Türk öğretmen çalıştayı’na katılarak Iğdır’a döndü

     Evrenin nasıl oluştuğunu araştıran İsviçre’de bulunan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde(CERN), gerçekleştirilen Türk Öğretmen Çalıştayı’na, Cumhuriyet Ortaokulunda Fen Bilgisi öğretmeni Sevinç Erdem katılarak Iğdır’ı temsil etti.

    Cumhuriyet Ortaokulunda Fen Bilgisi öğretmeni olarak çalışan Sevinç Erdem bu yıl, 5. düzenlenen CERN Türk Öğretmen Çalıştayı’na Iğdır adına katıldı.
     Çalıştayda CERN’in kuruluşu, misyonu, parçacık fiziği, algıç fiziği, astro parçacık fiziği, Nötrino fiziği, madde,karşı madde çalışmaları, bilimsel geziler ve Higgs Bozonu(Tanrı parçacığı) hakkında eğitim verildi. 

      Birçok seminerden oluşan çalışmaları, geçtiğimiz yıl Iğdır’da  "CERN, Higgs ve Bilimsel Yaşam" isimli konferansı gerçekleştiren bilim insanlarının da içinde bulunduğu Türk akademisyenlerin tarafından gerçekleştirildi.
      Beş gün süren çalıştay sonucunda dünyada bilimin merkezi olarak kabul edilen CERN’de kazanılan bilgi ve deneyimler Iğdır’da düzenlenecek çeşitli etkinliklerle katılımcılara aktarılacaktır..

      Sevinç Erdem “Cern e gitme amacımız çok güzel bir eğitim alıp, geri döndüğümüzde bilim elçiliği yapmaktı. Bende döndükten sonra etrafımda ulaşabildiğim öğretmen ve öğrencilerime seminerler düzenleyerek bilgileri aktarmaya çalışıyorum.”dedi 

       CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi)’de

Türk Öğretmen Çalıştayı’nın 5. si İsviçre/ Fransa sınırında bulunan ve Cenevre şehrine yakın olan CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi)’de 31 Ocak 2016- 6 Şubat 2016 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalıştaya ülkemizin farklı şehirlerinden bilimsel çalışmalarda öncülük etmiş, bilim alanında ulusal- uluslararası başarılara imza atmış 36 öğretmen katılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ve CERN’de çalışan Türk akademik personelin işbirliğiyle yapılan çalışma oldukça başarılı bir şekilde geçmiştir. Özellikle CERN’in kuruluşu, CERN hakkında, parçacık fiziği, algıç fiziği, astroparçacık fiziği, Nötrino fiziği, madde- karşı madde çalışmaları, bilimsel geziler ve Higgs hakkında yoğun bir ders programıyla geçen çalışma öğretmenlerimizin çeşitli deneyleri yapmasıyla yaparak yaşayarak öğrenmelerine katkı sağlamıştır.   

 TAEK’ te CERN masası adı altında bir birim vardır.

 

       Özellikle CERN’ de görevli Türk akademik personelin yoğun özverisiyle gerçekleştirilen öğretmen çalıştayları ülkemizde bilimin ve bilimsel bilginin gelişmesi açısından çok önemlidir. CERN’ de gurur kaynağımız olan mütevazi, donanımlı, fizik alanında müthiş çalışmalar yapan hocalarımızdan yaklaşık bir hafta eğitim alan öğretmenler ülkemize döndüklerinde de aldıkları eğitimi öğrencilerine ve çevresine aktarmaktadır. Böylece toplumumuzda bilimin gelişmesi ve bilimsel bakış açısının oluşması için son derece faydalı bir çalışma yapılmış olmaktadır. Ayrıca orada karşılaştığımız ve gelecekte gurur kaynağımız olacak yüksek lisans ve doktora yapan öğrencilerimizi görünce çok mutlu olduk. Büyük bir heyecan oluşturan bu tip çalışmalar ve CERN’ü tanıma fırsatı sağladıkları için Milli Eğitim Bakanlığı’na ve CERN’ de büyük bir özveriyle çalışarak bizlerin ufkuna açan kıymetli hocalarımıza teşekkürü bir borç biliyoruz. Dünyanın bilim merkezi olan CERN’ de gurur kaynağımız olan ve bilim dünyasında bizlerinde damgası var dedirten ve bizleri yüreklendiren saygıdeğer hocalarımıza sonsuz teşekkürler.”

07-03-201607-03-201607-03-2016

Emek Mah. Bahçeli cad. No 3 - 0476 280 76 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.