IĞDIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklal Marşımızın Kabul Edilişin 94.yıl Dönümü Nedeniyle İlimiz Valisi Sayın Davut HANER in Kutlamam Mesajı

İstiklal Marşımızın Kabul Edilişin 94.yıl Dönümü Nedeniyle İlimiz Valisi Sayın Davut HANER in Kutlamam Mesajı

Değerli Iğdırlılar;

Devletimizin ve Milletimizin bağımsızlık sembollerinden biri olan “İstiklal Marş’ımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilişinin 94. yıl dönümünü kutlamaktayız.

İstiklalini ve varlığını koruma mücadelesi veren bir topluma cesaret ve moral vermek, insanlarımızın milli duygularını harekete geçirmek üzere İstiklal Marşı’nı yazan Mehmet Akif Ersoy, eserinin her bir dizesinde o dönemde milletimizin ruhuna yansıyan derin ıstırabın tercümanı olmuştur.

Her okunduğunda yüreklerde vatan ve bayrak sevgisini yeniden yeşerten, atalarımızın bağımsızlık uğruna neleri feda ettiğini çok iyi anlatarak, korumamız gereken asli değerlerimizi hatırlatan, en önemli milli değerlerimizden birisi olan İstiklal Marşı’mız, milletimizin Kurtuluş Savaşında gösterdiği azim, bağımsızlık aşkı ve hür yaşama mücadelesini en doğru ve en güçlü şekilde ifade ederek, ebedileşmiştir.  Usta şair Mehmet Akif Ersoy’un da dediği gibi; Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmayı nasip etmesin.

 

Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere,  İstiklal Marşı’mızın yazarı Mehmet Akif Ersoy ve bestecisi Osman Zeki Üngör’ü ve bütün İstiklal kahramanlarımızı bir kez daha minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

Emek Mah. Bahçeli cad. No 3 - 0476 280 76 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.