IĞDIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULU IĞDIR’DA COŞKUYLA KUTLANDI

İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULU IĞDIR’DA COŞKUYLA KUTLANDI              İstiklal Marşı’nın kabulünün 97’inci yıldönümü Iğdır’da coşkuyla kutlandı.           
İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULU IĞDIR’DA COŞKUYLA KUTLANDI

 İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULU IĞDIR’DA COŞKUYLA KUTLANDI

             İstiklal Marşı’nın kabulünün 97’inci yıldönümü Iğdır’da coşkuyla kutlandı.

              Iğdır Kültür Merkezinde, 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan program büyük ilgi görürken programın sonunda öğrenciler tarafından seslendirilen İstiklal Marşı ayakta alkışlandı.

            Iğdır Valisi Enver Ünlü’nün,  katıldığı törene, 5.Hudut Alay Komutanı Taner Güneş, vali yardımcıları Bilgehan Karanfil, Abdullah Seçkin Koçak, Emniyet  Müdürü Melih Ekici, Jandarma komutanı Hakan Başakçı, Milli Eğitim Müdürü M. Murat  Aydoğdu, Ak Parti başkanı Ahmet Tutulmaz,Kültür müdürü Osman Engindeniz, kamu ve kurum amirleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

            Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, konuşan Iğdır valisi  Enver Ünlü, Türk Milletinin özgür ve bağımsız yaşama tutkusundan hiçbir zaman ödün vermediğini belirterek; ´´97 yıl önce 12 Mart 1921 tarihinde, millete duyulan sonsuz bağlılığın, bağımsız yaşamanın dışındaki her türlü seçeneği peşinen reddetmiş milli mücadele azminin kutlu bir eseri, istiklalimizin sembolü, milli ruhun tercümanı, milli vakarın manzum seslenişi, milli haysiyetin edebi yorumu olan İstiklal Marşımız Türkiye Büyük Millet Meclisimizde büyük bir coşku ve heyecanla kabul edildi. Her kelimesinde inanç, her dizesinde iman, her kıtasında cesaret ve kararlılık olan İstiklal Marşımız karanlık ufkun ardından doğacak şafağı müjdelemiş, bu çerçevede bağımsızlık özlemini ateşlemiştir. Milletimiz; türlü imkânsızlıklar ve yoksunluklar içerisinde olduğu bir dönemde dahi istiklaline, istikbaline, vatanına ve mukaddesatına yönelen saldırılara canı pahasına karşı koyarak bir varoluş mücadelesi vermiş ve Kurtuluş Savaşı’nı kazanarak tarihte eşi görülmemiş büyük bir zafer elde etmiştir. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazanılan ve tarihin akışını değiştiren bu büyük zafer; genci yaşlısı, kadını erkeği, doğulusu batılısı, güneylisi kuzeylisi ile tüm milletimizin birbirine kenetlenerek, omuz omuza yazdığı büyük bir kahramanlık destanıdır. Kurtuluş Savaşı´yla boyunduruk ve esaret altında asla yaşamayacağını bir kez daha en güçlü şekilde tüm dünyaya gösteren Milletimizin; kahramanlıklar, fedakârlıklar ve şahadetler ile verdiği bu destansı mücadele, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından İstiklal Marşı´ndaki veciz dizelerle ölümsüzleştirilmiştir.Bayrağımız ve onun istiklalini ebedileştiren bir manzume olan İstiklal Marşı, kuşku yok ki ulusumuzun ruhunu, tarihini ve ideallerini yansıtan hiçbir zaman ölmeyecek ve mütemadiyen yaşayacak olan mukaddes kavramlardır. Bu düşüncelerle İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 97. yıldönümünü hayırlara vesile olması dileklerimle kutluyorum. Başta büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, aziz şehitlerimiz ve istiklal şairimiz merhum Mehmet Akif’i şükran ve minnetle anıyor, Sözlerime milli şairimizin sözleriyle son vermek istiyorum, Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın.´´ dedi

            Günün anlam ve önemini 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi Müdürü Ekber Acar anlattı.Acar, Konuşmasında şunları söyledi:” Hemen hemen her milletin ve devletin bir marşı olmakla birlikte, bu marşların her birinin gerek ortaya çıktığı dönemin koşulları gerekse ifade ettiği mana itibariyle kendilerine has bazı hususiyetleri vardır. Bu açıdan bakıldığında İstiklal Marşımız, Bu hususiyetlerin bir sonucu olarak, ancak aziz milletimize mensubiyeti olan bireyler için bir anlam ifade etmekte; ruhlarda ve gönüllerde beklenen tesiri ortaya çıkarabilmektedir. İstiklal Marşımız, başkalarında var bizde de olsun diye veyahut günün bazı pratik ihtiyaçlarını karşılamak maksadıyla vücuda gelmiş değildir. İstiklal Marşımız, milletimizin 20. yüzyılın ilk çeyreğinde yaşadığı özel bir tarihi sürecin ve bu sürece bizzat tanıklık eden, milletin acılarıyla, ızdıraplarıyla ve sevinçleriyle hemhal olan bir şairin kaleminden tabii olarak ortaya çıkmıştır. Mehmet Akif Ersoy’un milletiyle birlikte yaşadığı tarihi bir süreç içerisinde zihninde ve gönlünde olgunlaştırdığı dizelerin kağıt üzerine dökülmesine vesile teşkil etmiştir. Zaten kendisine hasta yatağında İstiklal Marşı’yla ilgili bir soru yöneltildiğinde verdiği cevap bu açıdan manidardır: “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın! Sözlerime burada son verirken İstiklal Harbimizin lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’u,ve bu vatan uğrunda toprağa düşmüş bütün aziz şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum…”

            15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan İstiklal Marşı´nın yazılış sürecinin anlatılması, kısa film gösterimi, oratoryo sunumu, ile devam ederek yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesiyle son buldu.

             15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi  tarafından hazırlanan orotorya dinleyenleri duygulandırdı.Program sonunda  Vali Enver Ünlü protokol üyeleri ,Milli Eğitim Müdür M.Murat Aydoğdu ,okul müdürü Ekber Acar ,öğretmen ve öğrencileri tebrik etti.

13-03-201813-03-201813-03-201813-03-201813-03-201813-03-201813-03-201813-03-201813-03-201813-03-201813-03-201813-03-201813-03-201813-03-201813-03-201813-03-201813-03-201813-03-201813-03-201813-03-2018

 

 

 

İrfan Caddesi Merkez IĞDIR - 0476 280 76 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.