IĞDIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklal Marşı’nın Kabulünün 94. Yıldönümü münasebetiyle İl Kültür Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirilen törenle Mehmet Akif ERSOY bir kez daha anıldı.

İstiklal Marşı’nın Kabulünün 94. Yıldönümü münasebetiyle İl Kültür Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirilen törenle Mehmet Akif ERSOY bir kez daha anıldı.

            80.Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen İstiklal Marşı’mızın Kabulünün 94. yıl dönümü nedeniyle İlimiz Kültür İl Müdürlüğü Konferans Salonu’nda yapılan kutlamalara, çok sayıda davetli katıldı. Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başladı. Yapılan protokol konuşmalarına müteakip ilahi dinletisi, şiir dinletisi, Mehmet Akif Ersoy’un hayatının gösterimi ve Oratoryo gösterisi gerçekleştirildi.

               Törende konuşma yapan Sayın Valimiz Davut HANER, “Devletimizin ve Milletimizin bağımsızlık sembollerinden biri olan İstiklal Marşı’mızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilişinin 94. yıl dönümünü kutlamaktayız.  İstiklalini ve varlığını koruma mücadelesi veren bir topluma cesaret ve moral vermek, insanlarımızın milli duygularını harekete geçirmek üzere İstiklal Marşı’nı yazan Mehmet Akif Ersoy, eserinin her bir dizesinde o dönemde milletimizin ruhuna yansıyan derin ıstırabın tercümanı olmuştur.” dedi.

            Daha sonra konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Hakan CIRIT, “Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un her mısrasın Türk milletinin karakterini ve ruhunu yansıttığı İstiklal Marşımız, aynı zamanda istikbalimizin de teminatı niteliğindedir. Akif’in yüce Türk milletine armağan ettiği Milli Marşımızın her satırı, kalbimizin derinliklerinde yerini korumaya sonsuza kadar devam edecektir.” dedi.

            Hakan CIRIT, “Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Milli Marş olarak kabul edilişinin 94. Yıldönümünde; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, yüce Türk milletine İstiklal Marşımızı armağan eden Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u, tüm kahraman şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz” şeklinde konuştu.

 

          Daha sonra  Protokol tarafından İstiklal Marşı’nı güzel okumada, resim, şiir ve kompozisyon dallarında dereceye giren öğrencilerimize ödüllerinin dağıtılmasının ardından program çıkışında Iğdır İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından Mehmet Akif Ersoy’un ünlü eseri olan Safahat kitabı dağıtıldı. Kitap dağıtımının ardından  tören sona erdi.

Emek Mah. Bahçeli cad. No 3 - 0476 280 76 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.