IĞDIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KADIN BİLGİ MERKEZİ PROJESİ İÇİN MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ İLE PROTOKOL İMZALANDI

KADIN BİLGİ MERKEZİ PROJESİ İÇİN MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ İLE PROTOKOL İMZALANDI                       Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında “Kadın Bilgi Merkezi “için protokol imzalandı.
KADIN BİLGİ MERKEZİ PROJESİ İÇİN MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ İLE PROTOKOL İMZALANDI

 

KADIN BİLGİ MERKEZİ PROJESİ İÇİN MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ İLE PROTOKOL İMZALANDI

                     Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında “Kadın Bilgi Merkezi “için protokol imzalandı.

             Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde düzenlenen imza töreninde konuşan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Adem Sefa ,Aile içi şiddetin yönünün en çok kadın ve çocuğa doğru olmakla beraber, aile içindeki iktidar ilişkilerinde belirlenerek, güçlüden güçsüze doğru olduğu ortaya çıkmaktadır. Geleneksel tutumun ve kültürel değerlerin şiddet konusunda etkili olduğunu ve şiddet görmeye rağmen bunun sosyo-ekonomik düzeyleri düşük olan ailelerde kabullenilmiş ve onaylanan bir davranış olarak algılandığını ortaya koymaktadır. Kadının Statüsü Genel Müdürlüğünün sosyo-ekonomik düzeyi düşük ve sosyal açıdan kendini ispatlayamamış kadınlar üzerinde 2009 yılında yaptığı bir istatistikte Türkiye’de her beş kadından 2’sinin fiziksel şiddete maruz kaldığı, Yaşadığı şiddeti kimseye anlatamayan kadınların oranının ise %48,5 olduğu açıklanmıştır. Yukarıda değinilen bilgiler dikkate alınarak toplum içerisindeki kadını güçlendirmek amacı ile ortaya konulmuş olan Kadın Bilgi Merkezi Projesi bu anlamda Kadına karşı olan Geleneksel tutumun değiştirilmesi ve şiddet olgusunun kabul edilebilir bir davranış olmaması gerektiği konusunda kadına yönelik çalışmalar yapılması, meslek edindirilmesi, şiddete maruz kalmış veya dezavantajlı grupta olan kadınlara Kanun kapsamında (6284 sayılı kanun) haklarının öğretilmesi planlanmaktadır. Oluşturulan Kadın Bilgi Merkezinden yararlanan kişi sayımızın 13.000 kişi olması, verilecek kursların Takı Tasarım, Bilgisayar, Dikiş-Nakış, Bebek Yapımı ve Süsleme, Kuaförlük ve Tel Kırma Kurslarının verilmesi planlanmaktadır. “dedi.

                        İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt’te,”Toplumumuzda maalesef kadına şiddet her geçen gün artıyor. Tarihi baktığımızda kadına en büyük değeri veren Türk Milletidir. İslamiyet’te de kadın baş tacıdır. Bunun için kadınlarımızın korunması ve eğitilmesi gerekir. Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kadınlarımızı en iyi şekilde eğitmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız.

                     Bu protokolde hedeflerimiz, ilimizde bulunan şiddete maruz kalan kadınlarımızı meslek sahibi yapmak, kurslar açmak ve etkinlikler yapmaktır. Ayrıca, İstihdama yönelik kurslar açarak, özellikle kadın istihdamını artırmak. Hayat boyu öğrenme faaliyetlerini daha düzenli  bir şekilde sürdürmek, kurs sonunda etkinlikler yaparak faaliyetleri anlatmaktır. “şeklinde konuştu.

07-01-201607-01-201607-01-201607-01-201607-01-201607-01-201607-01-2016

 

Emek Mah. Bahçeli cad. No 3 - 0476 280 76 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.