IĞDIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

(KEP-2)’ MESLEKİ EĞİTİMİN GELİŞTİRİLMESİ VE MESLEKİ KARİYER TOPLANTISI YAPILDI.

(KEP-2)’ MESLEKİ EĞİTİMİN GELİŞTİRİLMESİ VE  MESLEKİ KARİYER  TOPLANTISI YAPILDI.                     Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen Iğdır İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından düzenlenen ve iki  gün sürecek olan ‘Kız Çocuklarının Okullaşma Oranının Arttırılması Projesi’nin (KEP-2)’ Mesleki yeterlilik  toplantısı ikincisi yapıldı.
(KEP-2)’ MESLEKİ EĞİTİMİN GELİŞTİRİLMESİ VE  MESLEKİ KARİYER  TOPLANTISI YAPILDI.

(KEP-2)’ MESLEKİ EĞİTİMİN GELİŞTİRİLMESİ VE  MESLEKİ KARİYER  TOPLANTISI YAPILDI.     

 

               Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen Iğdır İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından düzenlenen ve iki  gün sürecek olan ‘Kız Çocuklarının Okullaşma Oranının Arttırılması Projesi’nin (KEP-2)’ Mesleki yeterlilik  toplantısı ikincisi yapıldı.

             Anatolya düğün  salonunda düzenlenen seminerde, Prof.Dr. Reçep VARÇIN ve Doç.Dr. İbrahim KIŞAC katılımcıları bilgilendirdi.

            Prof.Dr. Reçep VARÇIN ve Doç.Dr. İbrahim KIŞAC,mesleki yeterlilik ve mesleki eğitim kariyer  gibi konularda YİB,pansiyonlu okul yatılı okulların öğretmenlerine seminer vererek özellikle YİBO ve yatılı okulda kalan kız öğrencilere karşı  nasıl davranılması gerektiğini mesleki kariyerler konusunda aydınlatılması gerektiğini söylediler.

            Toplantının açılışında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt,”Kız çocuklarımızı okula kazandırırken onların önüne de bir hedef koyarak meslek seçimi,kariyer mesleki eğitimi de en iyi şekilde anlatmalıyız.Eğitimde kaybedecek bir öğrencimiz bile olamaz. ”dedi.

               Cırıt, şunları söyledi:”Bir öğrenci okula ailesinden ayrılarak gelir. Okulda öğretmenlerinden ailesinde gördüğü sevgiyi görmek ister. Bunun için onlara aile sevgisi vermeliğiz. Öğrenciyi   kazanmalıyız. Bir öğrenciye okulda sevgi ile eğitirsek başarılı olur .Toplumun düzelmesi için ailenin ,ailenin düzelmesi içinde kadının düzelmesi eğitilmesi gerekir.İlim kadın erkek tüm Müslümanlara farz kılınmıştır.Hadisi Şerif bize şunu göstermektedir ki,eğitimde cinsiyet ayrımı yoktur.Tüm Müslümanların üzerine farz kılınmıştır.Bir insanın kız çocuğunun eğitimden uzak bırakmak büyük bir kul hakkı olduğu kadar içinde yaşadığımız toplumu dipsiz kuyuya hapsetmektedir.İlerlememizin huzur ve barış ortamında yaşayabilmek için ilk ve elzem yolu kız çocuklarının okutulması ve ahlaki eğitimli açık fikirli sorumluluk sahibi şahsiyetler haline getirilmesidir.Kız çocuklarını okutmayan aileleri gerekçelerine baktığımızda namusun kirleneceği,düşüncesi ve dini inançlar gelmektedir.Halbuki İslam dini sanıldığı gibi kadını eve hapsetmemiş bir birey olarak görmüş toplumun bir parçası olarak kabul etmiştir.cahiliye döneminde mal gibi alınıp satılan diri diri toprağa gömülen kadın ,İslamiyet’le temel hak ve özgürlüğüne kavuşmuştur.Eğitim ise ilk başında yer almaktadır.Toplumun geleceği kız çocuklarımızın elindedir.Dinimizin ve yaşadığımız çağın gerçekleri de bize de kızlarımızı okutmamız gerektiğini gösteriyor.Bir kız çocuğunun okuması bir toplumun bir neslin kurtulmasıdır.”

            Toplantıya Milli Eğitim Şube Müdürü, Mehmet Tüzen ,Arge biriminden Hatice YİĞİT katıldı.

02-06-201602-06-201602-06-201602-06-201602-06-201630-05-2016

İrfan Caddesi Merkez IĞDIR - 0476 280 76 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.