IĞDIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi" kapsamında İlk Yardım Eğitimi

                       Iğdır İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren İlk Yardım Eğitim Merkezi tarafından 'Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi' kapsamında yer alan 3 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yönetici ve öğretmenlerine yönelik ilk yardım eğitimi gerçekleştirildi.


                                    "Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi" kapsamında İlk Yardım Eğitimi

                 Iğdır İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren İlk Yardım Eğitim Merkezi tarafından 'Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi' kapsamında yer alan 3 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yönetici ve öğretmenlerine yönelik ilk yardım eğitimi gerçekleştirildi.

               İlk Yardım Eğitim Merkezinin bulunduğu 70. Yıl Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde gerçekleştirilen eğitimde yönetici ve öğretmenlerin mesleki bilgi ve becerilerini geliştirerek güvenli eğitim ortamlarının oluşturulmasına katkı sunması amacıyla düzenlenen eğitimde katılımcılara, genel ilk yardım bilgileri, hasta/yaralı taşıma teknikleri konularında çevrimiçi olarak teorik eğitimler verildi. Daha sonra teorik eğitimlerin ardından koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında yüz yüze uygulamaları ilk yardım eğitimleri gerçekleştirildi.

         İl Milli Eğitim Müdürü  Hakan Gönen,konuyla ilgili yaptığı açıklamada Millî Eğitim Bakanlığınca Meslek Liselerinde ,Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi;başlatılmış olup bu proje kapsamında ilimizde bulunan 70. Yıl Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Iğdır Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Aras Mesleki ve Teknik Anadolu lisemizde görev yapan yönetici ve öğretmenlere, İlk Yardım Eğitim Merkezi mesul müdürü Latif Alma ve eğitmen Sakine Öztürk tarafından yüz yüze 20 saatlik ilk yardım teorik ve uygulama eğitimi verildi. Alınan eğitim sonucunda okullarda öğrenim gören çocuklarımız için daha sağlıklı ve güvenilir bir ortam sağlanmış oldu. Ayrıca ilimizde bulunan başta Mesleki ve Teknik Liseler olmak üzere diğer okullarımızda da görev yapan yönetici ve öğretmenlere de İl Milli Eğitimi Müdürlüğümüze bağlı İlkyardım Eğitim Merkezinde temel ilk yardım teorik ve uygulamalı eğitimleri verilmektedir. Ancak 19.04.2021 tarihinden itibaren uzaktan 8 Saatlik teorik eğitim verilmekte olup ileri bir tarihte uygulama eğitimi de İlkyardım eğitim merkezimizde verilecektir."dedi.

                              "EĞİTİMLER İLE ÇOCUKLARIMIZ DAHA GÜVENDE OLACAK"

             İlk yardımın hayat kurtardığına vurgu yapan İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, doğru ve zamanında yapılan ilk yardım müdahalesinin hayati açıdan çok önem taşıdığına değindi.

              Gönen, "Bakanlığımızın başlattığı 'İlk Yardım Eğitimi Seferberliği' projesine ilimiz olarak destek veriyor olmaktan son derece gurur duyuyoruz. Diğer öğretmenlerimizin yanında Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi' kapsamında yer alan 3 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yönetici ve öğretmenlerine yönelik ilk yardım eğitimi gerçekleştirdik. Çocuklarımızın sağlığını ve can güvenliğini her şeyden üstün tutuyoruz. Bu bağlamda tüm eğitim camiasının ilk yardım eğitimi alması son derece önem arz ediyor Amacımız; Toplum sağlığını korumak ve geliştirmek, yaşam kalitesini yükseltmek, İlk yardım konusunda yeterli eğitim almış Yönetici, Öğretmen ve Personel yetiştirmek; İlkyardım eğitimi alan, Öğretmen ve Personel sayısının artmasını sağlamaktır..." dedi.

               Iğdır Milli Eğitim Müdürlüğü İlk Yardım Merkezi Müdürü Latif Alma, "İlk yardım eğitimi, insan hayatının kurtarılması ve yaşamın daha kötüye gitmemesi için önemlidir. Milli Eğitim açısından baktığımızda anne ve babalar için çocukları çok kıymetlidir. İlk yardım eğitimleri ile çocuklarımız daha güvende olacaklar. Tıkanmalar, TYD, zehirlenmeler, boğulmalar, bilinç bozuklukları, yanıklar, donmalar, sıcak çarpmaları,  vücuda yabancı cisim kaçması gibi ilk yardım konularında hem teorik hem de uygulamalı eğitimler verilerek, öğretmenlerimiz donanımlı olarak ilk yardımcı kimlik kartı ve sertifikasına sahip olmaktadırlar. Dolayısıyla ilk yardım eğitimi alan öğretmenimizin yaşadığı yer, ailesi, komşusu hatta sokak daha güvende. Doğru uygulanan ilk yardım hayat kurtarır" ifadelerine yer verdi. Kanamalarda ilk yardım solunum yolu tıkanmasında ilkyardım Temel Yaşam Desteği Zehirlenmelerde kedi köpek ısırmalarında ilk yardımı öğreniyorlar."şeklinde konuştu.

20-04-202120-04-202120-04-202120-04-202120-04-202120-04-202120-04-2021

Emek Mah. Bahçeli cad. No 3 - 0476 280 76 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.