IĞDIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ HAKAN CIRIT,OKUL MÜDÜRLERİNE “STAJYER ÖĞRETMENLERİ EN İYİ ŞEKİLDE YETİŞTİRELİM”

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ HAKAN CIRIT,OKUL MÜDÜRLERİNE “STAJYER ÖĞRETMENLERİ EN İYİ ŞEKİLDE YETİŞTİRELİM”              Iğdır’a atanan aday öğretmen yetiştirme süreci danışman öğretmen eğitimi seminerinin ardından göreve başlayan stajyer öğretmenler Iğdır’da ki okullara dağıtılarak danışman öğretmen yanında derslere girmeye başladılar.
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ HAKAN CIRIT,OKUL MÜDÜRLERİNE “STAJYER ÖĞRETMENLERİ EN İYİ ŞEKİLDE YETİŞTİRELİM”

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ HAKAN CIRIT,OKUL MÜDÜRLERİNE “STAJYER ÖĞRETMENLERİ EN İYİ ŞEKİLDE YETİŞTİRELİM”

             Iğdır’a atanan aday öğretmen yetiştirme süreci danışman öğretmen eğitimi seminerinin ardından göreve başlayan stajyer öğretmenler Iğdır’da ki okullara dağıtılarak danışman öğretmen yanında derslere girmeye başladılar.

             Daha önce danışman öğretmelerle toplantı yapan İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt,bu seferde okul müdürleriyle toplantı yaparak stajyer öğretmenlerin yetiştirilmeleri konusunda bilgi verdi.

              Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt,”Her birinizin okuluna birkaç tane aday öğretmen atamsı yapıldı. Bunların en iyi şekilde yetişmesi lazım. Bu konuda okul müdür olarak sizlere de büyük görevler düşüyor.Onlara rehberlik edeceksiniz.Bildiğiniz gibi bu yıl Bakanlığımız yeni atanan öğretmenlere üç aylık bir stajyerlik uygulaması başlattı. İlimizde tecrübeli öğretmenlerimizin danışmanlığında bu faaliyeti sürdüreceğiz. Öğretmenlik, mesleklerin en eskisi ve en kutsalıdır. Diğer mesleklerin üreticisi ve geliştiricisidir. Sağlıklı, huzurlu, başarılı bireyler yetiştirmek istiyorsak öğretmenlerimizi en iyi şekilde yetiştirmeli ve karşılığında en iyi verimi almalıyız. Kültür ve medeniyet tarihi bütün büyük insanların büyük öğretmenlerin öğrencileri olduğunu söyler. Bu Doğu kültüründe de Batı kültüründe de böyledir. Eflatun’u yetiştiren Sokrat, İmamı Azam’ı yetiştiren Hammad’dır. Mevlana Hazretleri “Annem babam beni gökten yere indirdi, fakat hocam beni tekrar oraya yükseltti” diyerek hocasını yüceltir. Gençlerimizi milli ve manevi değerlere bağlı yetiştirmek istiyorsak öğretmenlerimizi “milli” değerleri özümsemiş sizin gibi kıymetli öğretmenlerimizi örnek alarak mesleğe hazırlamalıyız.
Öğretmenlik, okulda, sınıfta öğrenilir. Yıllar geçtikçe de tecrübe kazanılır. Yeni atanan öğretmenlere öğretmenliğin ders anlatmaktan öte bir cana dokunmanın, öğrencilere yol gösterip şahsiyet kazanmalarında en önemli unsur olduklarının bilincini aşılamamız gerekir.Bu nedenle sorumluluğunuz çok büyük. Bizler sorun üreten değil sorun çözen, ufuk açan konumdayız. Yeni öğretmenlerimizin özellikle eğitim-öğretimin sadece bilgi aktarımıyla yapılamayacağını öğretmeliyiz. Öğrencisini tanımayan, sağlıklı diyalog kuramayan yeniliği kapalı olan birinin iyi bir öğretmen olamayacağını bilmeleri gerekir. Her şeyden önce öğretmenliğin meziyet, ciddiyet ve şahsiyet gerektiren bir meslek olduğunu bilmeleri gerekir.’’ Böyle gelmiş böyle gider, bu gençleri ben mi kurtaracağım. Ne yapsam da bunlardan bu çocuklardan bir şey olmaz’’ yanılgısına düşmemeleri için onlara destek olmalıyız. Tüm derdimizin, meşguliyetimizin öğrenci ve eğitim üzerine olduğuna bire bir şahit olmalılar. İyi bir örnek, yol gösterici, rehber olursak bu öğretmenlerimizin yetiştireceği nesillerde bizim de katkımız olacaktır. Eğitimin aşkla şevkle yapılacağını bilmeliler. Unutmayalım ki bir işin kıymetini onu ifa edenin kalitesi belirler. Gençlerimizin kurtuluşunu, gelişimini neslimizin devamını kendine dava edinmiş bir eğitim kadrosunu hep beraber oluşturacağız. Yapacağımız faaliyetleri bu anlayışla sürdüreceğiz..” dedi.

          Cırıt,” Bizim mesleğimiz sevgi mesleğidir. Sabır mesleğidir. İnsanı sevme mesleğidir. İnsana inanma mesleğidir. Bizler çocuklarımıza medeni bir insan olmanın, mili, manevi değerlerine bağlı bir hayat yaşamalarının temel anahtarlarını vereceğiz.”şeklinde konuştu.

 

            Daha sonra toplantı karşılıklı soru cevap şeklinde devam etti.

02-03-201602-03-201602-03-201602-03-201602-03-2016

Emek Mah. Bahçeli cad. No 3 - 0476 280 76 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.