IĞDIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Servet CANLI'nın " 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı " Kutlama Mesajı

Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Servet CANLI'nın

23 Nisan 1920'de yeni bir devletin temeli atılarak Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulmuş, egemenlik kayıtsız ve şartsız millete devredilmiştir. 23 Nisan Milli Mücadele tarihinin olduğu kadar, Türk demokrasi tarihinin de dönüm noktasıdır.

 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, milli birlik ve beraberlik duygusu bilinciyle güçlenen, milli irademizin temsil edildiği Türkiye Cumhuriyeti Devletinin doğduğu şanlı bir gündür. 23 Nisan'ın aynı zamanda evrensel ve tek çocuk bayramı olarak kutlanması, Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklarımıza verdiği değerin en güzel göstergesidir.

Çocuklarımıza verilen bu değer ne kadar önemli ise millet iradesinin korunması ve bu iradenin devam etmesini sağlamak da en az o kadar önemlidir. Bunun için cumhuriyetin korunması ve devam etmesinde çocuklarımıza büyük görevler verilmiştir. Tarihimizin gurur verici sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin devamını emanet edeceğimiz yeni cumhuriyet bekçilerinin bu şiarla yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar, önemli birer vesiledir.

Teknolojinin zirve yaptığı günümüzde dünya çocuklarının büyük bir çoğunluğu fizik ve zihinleri ile örtüşmeyen işlerde çalıştırılmakta, hiçbir günahları olmamasına rağmen savaşların, şiddetin, yoksulluğun, açlığın ve sefaletin mağdurudurlar. Bu durum yetişkinler olarak bizlere tarih önünde ve çocukların vicdanında önemli sorumluluklar yüklemektedir.

            Sanayi ve teknolojinin zirvesinde olan gelişmiş ama maalesef insani değerler bakımından sefalet içerisinde debelenen sözde medeni ülkeler bu duruma seyirci kalmaktadırlar.

            Dünya üzerindeki bütün bu kayıtsızlık ve olumsuzlukların önüne geçmek, dur demek için bizlere önemli görevler yüklenmiştir.

            Bildiğiniz gibi günümüz dünyasında güçlü bir ülke olabilmenin yolu millî manevi değerlerimize sahip çıkmaktan, bilim ve teknolojiye öncülük etmekten geçiyor. Bilimle yaşayan,  kültürel altyapısı güçlü, çevresine duyarlı, dünya standartlarını yakalamış, donanımlı, bilim ve meslek insanlarına, sanatçı ve sporculara sahip bir Türkiye ancak ve ancak siz çocuklarımızla mümkün olacaktır.

 

Sevgili Çocuklar;

 

 Sizler hayatı anlamlı kılan, bir gülüşüyle karanlıkları aydınlatan, saf ve temiz yüreklerinizle dünyayı güzelleştirene en değerli varlıklarımızsınız sizlerden sonra gelecek nesiller için daha güzel bir dünyayı siz kuracaksınız.

Siz daha huzurlu, daha neşeli, daha güzel bir dünyanın müjdecisisiniz. Çünkü çocuk olmak, dünyaya hep saf, temiz, duru gözlerle bakmak ve yarına o heyecanla yürümek demektir. Çocuk olmak hesapsız ve çıkarsız sevmek demektir.

Bu duygularla Türkiye Büyük Millet Meclisimizin Kuruluş Yıl Dönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı kutluyor, 23 Nisan'ı siz sevgili çocuklarımıza armağan eden Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını bir kez daha şükranla ve rahmetle anıyorum.

 

 

 

Emek Mah. Bahçeli cad. No 3 - 0476 280 76 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.