IĞDIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Servet CANLI'nın " 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı " Kutlama Mesajı

Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Servet CANLI'nın

                  Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Servet CANLI'nın " 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı " Kutlama Mesajı   

 

   23 Nisan 1920'de yeni bir devletin temeli atılarak Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulmuş, egemenlik kayıtsız ve şartsız millete devredilmiştir. 23 Nisan Milli Mücadele tarihinin olduğu kadar, Türk demokrasi tarihinin de dönüm noktasıdır.

  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, milli birlik ve beraberlik duygusu bilinciyle güçlenen milli irademizin temsi edildiği Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin doğduğu şanlı bir gündür. 23 Nisan'ın aynı zamanda evrensel ve tek çocuk bayramı olarak kutlanması, Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklarımıza verdiği değerin en güzel göstergesidir.

 

  Ata'nın çocuklara emanet ettiği meşaleyi onun önderliğinde "Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır" öngörüsü ile bu meşale 23 Nisan 1920 Cuma günü Ankara'da, Anadolu'nun dört bir yanını aydınlatan bir dirilişin müjdecisi olmuştur.

 

   İşte o diriliş ruhu, vatan ve millet sevgisi, bayrak sevdası, bağımsızlık tutkusu bir milleti şaha kaldırmış, küllerinden yeniden doğurmuş, bu doğuşu cümle aleme ilan etmiştir.

 

Çocuklarımız bizim geleceğimiz, değerlerimizin meşalesini yarınlara taşıyan yegane varlıklarımızdır. Büyük Ata çocukların bu meşaleyi yılmadan taşıyacaklarına sonsuz güvenmiştir.

 

             Evet bu gün Cumhuriyet güneşinin berrak yüzünü vatan ufkunda gösterdiği gün. Bu gün Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 104. Yıl dönümü. Tam 104 yıldır aynı heyecan ve coşkuyla egemenliğimiz için verdiğimiz mücadelenin gururunu ve onurunu yaşamakta, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlamaktayız.

 

                   Sevgili çocuklar,

 

 

Sizler hayatı anlamlı kılan, bir gülüşü ile karanlıkları aydınlatan, saf ve temiz yüreklerinizle dünyayı güzelleştiren en değerli varlıklarımızsınız. Sizden sonra gelecek nesiller için daha güzel bir dünyayı siz kuracaksınız.

 

Siz daha huzurlu, daha neşeli, daha güzel bir dünyanın müjdecisisiniz. Çünkü çocuk olmak, dünyaya hep saf, temiz duru gözlerle bakmak ve yarına o heyecanla yürümek demektir. Çocuk olmak hesapsız ve çıkarsız sevmek demektir.

 

Bu duygularla Türkiye Büyük Millet Meclisimizin kuruluş yıl dönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı kutluyor, 23 Nisan'ı siz sevgili çocuklarımıza armağan eden Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını bir kez daha şükranla ve rahmetle anıyorum.

Emek Mah. Bahçeli cad. No 3 - 0476 280 76 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.