IĞDIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrenci Meclis başkanı seçildi.

Öğrenci Meclis başkanı seçildi.

Öğrenci Meclis başkanı seçildi.

           Iğdır  il ve ilçe Öğrenci Meclisi Başkanlığı seçimi Kurtuluş İlkokulunda yapıldı.

        Iğdır  ve 3 ilçesinden seçilen ilçe temsilcilerinin oy kullandığı seçim, çekişmeli geçti.
            Önce merkez ilçe öğrenci temsilciliği secimi 50 okul öğrenci temsilcisinin katılımıyla yapıldı.               

        Daha sonra merkez ilçe ve ilçelerden seçilerek gelen öğrencilerin katılımıyla il öğrenci meclis başkanlığı seçimi yapıldı. Yapılan seçim sonucunda Aralık Dilucu Teknik Meslek ve Anadolu Meslek Lisesi 11. Sınıf öğrencisi Alihan Tekin Günal il öğrenci meclis başkanı seçilerek Iğdır’ı Türkiye öğrenci Meclis Baskanlığında temsil etme hakkını kazandı.

           Demokrasi Eğitim ve Okul Meclisleri Projesi koordinatörü Iğdır  İl Milli Eğitim şube Müdürü Cevdet Parlar gözetiminde yapılan seçimlerde 20 öğrenci oy kullandı.

         Seçimlerin, ´Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Yönergesi´ne göre yapıldığını vurgulayan Parlar, "Demokrasi adına bu gün öğrencilerimiz arasında yapılan seçim bir milattır. Öğrencilerimizin seçimi Demokratik bir seçim oldu. Bu seçimde demokratik hakkını kullanarak aday olan Öğrencilerimizi kutluyorum. Bu öğrencilerimiz cesaretli öğrencilerimizdir. Çünkü seçim için bütün cesaretlerini toplayıp aday olarak kendilerini ifade ettiler. İnşallah Türkiye’miz böyle önemli gençler ile daha da büyüyerek ve daha da büyüyecek. Bu gençlerimiz en iyi şekilde demokrasiye, insan haklarına sahip çıkacaklardır." dedi.

       Cumhuriyetin Demokrasi ile güçlendirilmesi; öğrencilerimizde yerleşik bir demokrasi seçme seçilme ve oy kullanma kültürünün oluşturulması, hoşgörü ve çoğulculuk bilincinin geliştirilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı arasında imzalanan protokolle uygulamaya konulan Demokrasi Eğitim ve Okul Meclisleri Projesi; uygulama usul ve esaslarını düzenleyen “Demokrasi Eğitim ve Okul Meclisleri Yönergesi” doğrultusunda Okul Müdürlüklerince seçilen Okul Meclis Başkanlarının katılımı ile Kurtuluş  ilkokulunda yapıldı.

      Seçimler öncesinde önce geçici divan kurulu oluşturuldu. Ardından başkan adaylarının kulis çalışmaları için adaylara süre verildi. Sürenin ardından 5 öğrenci başkanlık için adaylığını açıkladı. Tüm adaylar 5´er dakika konuşma yaptı. Öğrenci Meclisi Başkan adayları yaptıkları konuşmalarda siyasetçileri aratmadılar. İl Örgenci Meclis Başkan Seçimine katılan 20 öğrenciden 20’sinin oy kullanması ile 13 oyla en fazla oyu Aralık Dilucu Teknik Meslek ve Anadolu Meslek Lisesi 11. Sınıf öğrencisi Alihan Tekin Günal alarak Meclis başkanı seçildi.

         Seçimden sonra teşekkür konuşması yapan Öğrenci Meclis Başkanı Alihan Tekin Günal, herkese demokratik bir ortamda seçim imkanını sağladıkları için teşekkür ederken kendisine oy veren öğrencilerin oyları boşuna gitmeyeceğini belirterek oy verenlerde ayrıca teşekkür etti. 

 

08-12-201508-12-201508-12-2015

Emek Mah. Bahçeli cad. No 3 - 0476 280 76 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.