IĞDIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Bazlı Bütçeleme -ÖNEMLİ

222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu gereği il özel idarelerinin kendi gelirlerinden ilköğretim hizmetlerine ayıracakları payın, öncelikli olarak okulların onarım ve donatım giderleri için kullanılması, bu alanlara ayrılan ödeneğin yeterli olması durumunda okulların  birikmiş borçları, geçmiş dönemden kalan ödenmemiş faturalar ve diğer cari giderleri için de planlama yapılması mümkün olabilecektir.   Bu kapsamda Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okulların temizlik hizmeti alımında kullanılan 03-5 harcama kalemindeki ödenekler, büyükşehir kapsamında olmayan illerin defterdarlık ve muhasebe müdürlükleri ile 81 ilin ilçe mal müdürlüklerine gönderilmek üzere planlanmış ve MEBBİS sistemindeki Temel Eğitim Ödenek İşlemleri başlığı altında ilan edilmiştir.  Benzer şekilde okul bazlı bütçelemeye geçişin ilk aşaması olarak, her okul için hesaplanan 03-2 harcama kalemindeki (elektrik, su, yakacak, kırtasiye, temizlik malzemesi alımı vb. )ödenekler de MEBBİS sistemindeki Temel Eğitim Ödenek İşlemleri başlığı altında okul bazlı olarak hesaplanmış ve ilan edilmiştir. Planlanan toplam ödenek, Maliye Bakanlığının ödenek serbestileri doğrultusunda yıl içinde dilimler halinde gönderilecek olup kendisine ödenek tahsis edilen il/ilçe milli eğitim müdürlükleri, ödeneğin tümünün aktarılmasını beklemeden, planlanan ödenek miktarları ile sınırlı kalmak üzere yakacak ve diğer ihtiyaçları için ihaleye çıkabileceklerdir.  Okul bazlı bütçeleme ile; il / ilçe milli eğitim müdürlükleri ve okul müdürlüklerinin bütçeleme işlemlerinde yetki ve sorumluluklarının artırılması, kaynakların daha etkin ve verimli kullanımı ile tasarruf tedbirlerine uyulmasının sağlanması amaçlanmaktadır.
Okul Bazlı Bütçeleme -ÖNEMLİ

Bu açıklamalar doğrultusunda; büyükşehir kapsamı dışındaki il milli eğitim müdürlükleri ile tüm ilçe milli eğitim müdürlüklerinin 03-2 harcama kalemindeki ödenek işlemleri için  MEBBİS Temel Eğitim Ödenek İşlemleri başlığı altındaki ekranları kullanmaları,  Genel Müdürlükçe okul bazlı hesaplanan ödenek miktarlarını okulların özelliklerini de dikkate alarak güncellemeleri, okul müdürlüklerinin kendileri için planlanan  yıllık bütçeyi görmelerini  ve okullar için yapılan 03-2 harcama kalemindeki her giderin okul müdürlükleri tarafından ilgili ekranlara işlemelerini sağlamaları gerekmektedir. 

Okulların  03-2 ve 03-5 harcama kalemlerindeki rutin ödenek talepleri için resmi yazı yazılmayacak, MEBBİS Temel Eğitim Ödenek İşlemleri menüsü altındaki talep ekranı kullanılacaktır.

Klavuz için TIKLAYINIZ.

Emek Mah. Bahçeli cad. No 3 - 0476 280 76 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.