IĞDIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama

Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama

"2020 Merkezi Sınav Başvuruları kılavuz gereği Bakanlıkça yapılmış olup öğrencilerin sınav başvuru bilgileri bugün saat 08:00 itibariyle e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi web sayfası üzerinden görüntülenebilir duruma getirilmiştir. Öğrencilerin sınav bilgileri üzerinde yapılması gereken tüm güncellemeler kayıtlı oldukları okul idareleri tarafından yapılacaktır. Özellikle bu yıl özel eğitim öğrencilerinin engel bilgileri ve sınav tedbir hizmetlerine ilişkin kılavuza Ek-2/1 ve Ek-2/2 isimli iki tane form eklenmiştir. Öğrenciler engel bilgileri ve engellerine uygun sınav tedbir hizmeti taleplerine ilişkin taleplerini Okul idarelerine iletişime geçerek bildirdikten sonra okul idareleri bu 2 forma doğru ve düzgün bir şekilde bilgileri işleyip bağlı bulundukları RAM müdürlüğüne iletip MEBBİS-RAM Modülüne gerekli bilgilerin işletilmesini sağlayacaklardır. Bu nedenle il/ilçe mem ilgili birimler ile okul müdürlüklerinin kılavuzu detaylıca incelemeleri yönünde gerekli bilgilendirmeyi yapmanız önem arz etmektedir. Özellikle okul müdürlüklerince ilgili kılavuzun detaylı bir şekilde incelenip belirlenen tarihlere göre öğrencilerin e-okul sistemi üzerindeki bilgi güncellemelerinin 22 Nisan 2020 tarihine kadar tamamlanması gerekmektedir."

2020 Yılı Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu kapsamında 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılında yapılacak olan Merkezi sınava girecek 8.sınıf öğrencilerinin Merkezi Sınav için Öğrenci Başvuruları 6 Nisan 2020 itibariyle Bakanlıkça merkezi olarak alınarak, onaylanmıştır. Bu kapsamda;

 

Not-01: 2020 Yılı Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu Bakanlık resmi sayfası (www.meb.gov.tr) üzerinden yayımlanmıştır.

 

Not-02: Merkezî sınav başvurusu Bakanlık tarafından yapılan resmî, özel ve imam hatip ortaokullarının 8.inci sınıfında öğrenim gören tüm öğrenciler, 6 Nisan 2020 tarihinden itibaren Merkezî Sınav başvurularına dair bilgilerini e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden görebileceklerdir.

 

Not-03: Başvuru işlemleri elektronik ortamda gerçekleştirileceğinden bilgileri güncel olmayan öğrenciler bu durumu, kayıtlı oldukları okul müdürlüklerine bildireceklerdir. Okul müdürlükleri, öğrencilerin bilgilerini (fotoğraf, MERNİS-nüfus kayıtları, zorunlu yabancı dil, muafiyet durumları, denklik kayıtları, sınav tedbir hizmeti gibi) 22 Nisan 2020 tarihine kadar kontrol ederek gerekli güncelleme işlemlerini tamamlayacaklardır. Öğrencilerin elektronik ortamdaki bilgilerinin güncelliğinden okul müdürlükleri sorumlu olacaktır.

 

Not-04: Merkezi sınav başvurusu Bakanlık tarafından yapılan öğrencilerin sınav bilgilerinin kayıtlı bulundukları ortaokul idarelerince "e-Okul Sınav İşlemleri / Sınavla-Sınavsız Öğrenci Alacak Okul Başvuru Onay İşlemleri / Sınav Öğrenci Kontrol Ekranı" ekranı üzerinden 22 Nisan 2020 tarihine kadar mutlaka kontrol edilmesi gerekmektedir.

 

Not-05: 2020 Yılı Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulamalarına yönelik yapılacak tüm iş ve işlemler ilgili kılavuz hükümlerine göre belirtilen süre içerisinde doğru ve eksiksiz bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Emek Mah. Bahçeli cad. No 3 - 0476 280 76 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.