IĞDIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ULU ÖNDER ATATÜRK ANILDI

ULU ÖNDER ATATÜRK ANILDI          Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün ölümünün 78. yılı münasebetiyle Iğdır´da anma Törenleri düzenlendi.  
ULU ÖNDER ATATÜRK ANILDI

ULU ÖNDER ATATÜRK ANILDI

         Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün ölümünün 78. yılı münasebetiyle Iğdır´da anma Törenleri düzenlendi.

        İlk tören Belediye önündeki Atatürk anıtına çelenklerin konulmasıyla başladı.Saat 9´ u 5 geçe 2 dakika çalan siren sesleriyle Şanlı Bayrağımız yarıya indirildi.İstiklal marşı söylendi.Atatürk anıtı yanındaki Meşaleler yakıldı.

                Daha sonra Kültür  Merkezi Salonunda Atatürk’ ü anma programına devam edildi. Anma programına  Iğdır valisi Ahmet Turgay Alpman,Cumhuriyet başsavcısı   Sedat  Turan  Jandarma alay komutanı Kahraman Dikmen,Emniyet Müdürü Orhan Çevik,Milli eğitim Müdürü Hakan Cırıt,İl genel sekreteri Ferhat Akkuş , Kurum ve Kuruluşların Yetkili Müdürleri ile Askeri erkan katıldı.

              Program sonunda programı hazırlayanlara teşekkür eden Iğdır Valisi Ahmet Turgay Alpman,”Bu güzel anlamlı günü öğrencilerimiz şiir ve oratoryo ile dile getirdiler. Cumhuriyet Atatürk’ün bize emanetidir.Biz 15 Temmuzda cumhuriyetimize ,demokrasimize milletimizle  bu gençlerle sahip çıktık. Bundan sonrada bu cumhuriyete Atatürk’ün kurduğu egemenlik kayıtsız şartsız milletindir dediği cumhuriyete demokrasiye milli iradeye sahip çıkacağız. Gençlerimiz bize ümit veriyor”dedi.

 

              Atatürk´ü anma programını başlatan piyade Üsteğmen Necati Suran, Atatürk´ün askeri kişiliğini anlatarak şunları söyledi:" 20. yüzyılın Askeri dehası ve T.S.K.lerinin değişmez başkomutanı büyük devlet adamı, ulu önder Atatürk,ün ebediyete intikalinin 78. yılında o,nun Aziz hatırasını bir defa daha Minnetle anmak için toplanmış bulunuyoruz. Atatürk´ü bugün bir daha arıyor ve anıyoruz. Atatürk 42 dilde anlatılmıştır. Atatürk geleceği gören ve bilen insandı. İkinci dünya savaşının çıkacağını Bir gün Sovyetler birliğinin dağılacağın 1. dünya savaşında Almanların yenileceğini görmüştür. Atatürk´ü ve onun düşünce sistemini daha iyi anlayabilmek için dün ile bu gün arasında bağ kurmakta yarar vardır.Askerlik Liderlik Devlet adamlığı Reform alanlarında başarısının temelini oluşturan yetenek ve nitelikleri bir bütün olarak kendi kişiliğinde toplamış müstesna insan ulu Önder Atatürk 10 kasım 1938 yılında aramızdan ayrıldı. Geride Uygar,Çağdaş ve ilerici bir toplum,Demokratik ve Laik bir Cumhuriyet;Milli ve üniter bir hukuk devleti bırakarak ebediyete intikal etti.Sadece Türk Milleti üzerinde değil,Uluslararası alanda da eşine az rastlanan derin bir yankı yaratarak ve silinmez bir iz bırakarak gitti.Atatürk daha kurtuluş savaşını yürütürken kuracağı yeni devletin yönetim biçiminin ulus egemenliğine dayanan cumhuriyet olmasını niçin kafasına yerleştirmişti."

         

             Daha sonra Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin ve öğretmenlerinin hazırladığı Atatürk´ü oratoryosu sunumu ile  program son buldu.

12-11-201612-11-201612-11-201612-11-201612-11-201612-11-201612-11-201612-11-201612-11-201612-11-2016

Emek Mah. Bahçeli cad. No 3 - 0476 280 76 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.