IĞDIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ünlü şair Necip Fazıl KISAKÜREK, doğumunun 111. Ölümün 32. Yıl dönümünde şiirleriyle anıldı.

Ünlü şair Necip Fazıl KISAKÜREK, doğumunun 111. Ölümün 32. Yıl dönümünde şiirleriyle anıldı.

         İl Milli Eğitim Müdürlüğünce hazırlanan program, İl Kültür Merkezi’nde icra edildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından İl Milli Eğitim Müdür Hakan CIRIT, günün anlam ve önemi belirten konuşmasını yaptı. Türk şair, yazar ve düşünür olan Necip Fazıl KISAKÜREK’in doğumunun 111. Ölümünün 32. Yıl dönümünde bu hatırlamanın öneminden bahsederek, şunları kaydetti: “Bu topraklar, bu millet ve gelecek nesiller için yol gösterici olmayı kendine misyon edinmiş Şairlerin Sultanı unvanına sahip, çok üretken olan bir şahsiyettir. İnsan zekası, insan düşüncesi, maddeden kurtulup manaya, müşahhastan kurtulup mücerrede yükseldikçe gelişir, yücelir ve gerçek manasıyla “insanlaşır”. Necip Fazıl Kısakürek’in hayatını, eserlerini, konuşmalarını takip edersek, onu baştan beri zirvesinde oturduğu bu seviyede bile,

Gaiplerden bir ses geldi: Bu adam

Gezdirsin boşluğu ense kökünde

 

diyerek safha safha, kademe kademe daha da ulvileşme gayreti içinde olduğunu görürüz. Ustanın ruhu şad olsun, bizler onu anlamak için hizmetkarız.” diyerek şiirlerinden mısralar okudu. Daha sonra ise Necip Fazıl KISAKÜREK’in kendi ağzından hayatını anlatan video gösterisi izlendi. Öğretmen ve öğrenciler Necip Fazıl’ın “Kaldırımlar, Bekleyen, Zindan’dan Mehmet’e Mektup, Beklenen, Büyük Doğu Marşı, Visal, Veda, Çile, Canım İstanbul, Sakarya Türküsü” adlı şiirlerini müzik eşliğinde seslendirerek, izleyenlere unutulmaz duygu ve coşku dolu anlar yaşattılar.


İrfan Caddesi Merkez IĞDIR - 0476 280 76 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.