IĞDIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Uzman Psikolog Özkan Şenol “Eğitim Liderliği ve Yöneticilerde Geliştirilebilir ve Değiştirilebilir İnsan Davranışları” semineri verdi

             Uzman Psikolog Özkan Şenol “Eğitim Liderliği ve Yöneticilerde Geliştirilebilir ve Değiştirilebilir İnsan Davranışları” semineri verdi                 Uzman Psikolog Özkan Şenol tarafından Iğdır’da okul/kurum müdürlerine “Eğitim Liderliği ve Yöneticilerde Geliştirilebilir ve Değiştirilebilir İnsan Davranışları” semineri verildi.
             Uzman Psikolog Özkan Şenol “Eğitim Liderliği ve Yöneticilerde Geliştirilebilir ve Değiştirilebilir İnsan Davranışları” semineri verdi

             Uzman Psikolog Özkan Şenol “Eğitim Liderliği ve Yöneticilerde Geliştirilebilir ve Değiştirilebilir İnsan Davranışları” semineri verdi

                Uzman Psikolog Özkan Şenol tarafından Iğdır’da okul/kurum müdürlerine “Eğitim Liderliği ve Yöneticilerde Geliştirilebilir ve Değiştirilebilir İnsan Davranışları” semineri verildi.

             Seminere İl Milli Eğitim Müdürü M. Murat Aydoğdu, Avcılar İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Engin ,Şube Müdürü Adnan Ok  ile okul/kurum müdürleri  rehber öğretmenler veliler katıldı.

                 Kültür merkezinde 3 farklı zamanda gerçekleşen seminerde konuşan İl Milli Eğitim Müdürü M. Murat Aydoğdu "Okulların varoluş amacı, öğrencileri hayata hazırlamak ve mutlak surette başarılı mezunlar vermektir. Bir okulun ve okul müdürünün başarısı ancak öğrencilerin başarısı ile ölçülebilir. Okulların liderleri ise hiç şüphesiz okul müdürleridir. Artık günümüzde okul müdürleri bir yöneticiden daha çok liderler olarak anılmakta olup hiç şüphesiz öğrencilerin başarıya ulaşmalarında en önemli belirleyici olmaktadır. Okul müdürleri, okulların gelişim ve iyileştirme sürecinde anahtar bir role sahiptirler. Öğrencilerin başarısının yükselmesi öğretmenlerin kendilerini mesleki olarak geliştirmesi ile doğru orantılıdır. Okul müdürü, bir lider olarak, öğrencilerin başarısını ve öğrenimdeki bu kalitenin arttırılması için gerekli tedbirleri almak zorundadır. Okul müdürünün yapacağı yerinde liderlik davranışları sayesindedir ki öğrenciler başarıya ulaşabilirler" ifadelerini kullandı.

                 Seminerde konuşma yapan Uzman Psikolog Özkan Şenol, okul liderliği ve öğrencilerin performansını artırmaya yönelik ipuçlarını aktardı. Şenol, "Öğrencilerin gelişim dosyalarını okul müdürlüklerince tutulması gerekiyor. Öğrencilerimize okulu sevdirelim, hayal gücü kazandıralım, zeka ile birlikte çabayı öğretelim. Başarının asıl etkeni kişinin kendisini bilgiye ve gelişmeye aç hissetmesidir. Yöneticilerin mütevazi olması, karizmatik ve pratik olmaları, empati kurabilmeleri, stres ve öfkeyi yönetebilmeleri, zamanı iyi kullanmaları ve vicdanlı olmaları gerekir. Ayrıca velililer ile iletişim halinde olmaları, vizyon ve misyonlarını tam olarak belirlemeleri gerekiyor. Aynı zamanda idareci devletin ağırlığını taşıyabilmelidir" diye konuştu

                Uzman Psikolog Özkan Şenol, daha sonra, eğitim liderliği, doğru iletişim teknikleri, öfke yönetimi, stres ve başa çıkma yolları, duygusal zeka becerisi, pratik düşünme becerisi, kurum geliştirme yöntemleri, ekip çalışması, okulda verimi ve başarıyı arttırma yöntemleri konularında bilgiler verdi.

                 Okul müdürlerinin koltuk sevdası için değil, eğitim ve öğretim için çalışması gerektiğini belirten Şenol, "Öğrencilerin başarısının da başarısızlığın da sorumlusu öğretmenlerdir" diye konuştu.

                Seminer, Şenol´un soruları yanıtlamasıyla sona erdi.

05-12-201705-12-201705-12-201705-12-201705-12-201705-12-201705-12-201705-12-201705-12-201705-12-2017

Emek Mah. Bahçeli cad. No 3 - 0476 280 76 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.