IĞDIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YAZAR AHMET TURGUT ´HZ.MUHAMMEDİ ŞUUR VE AHLAK´ KONFERANSINDA KONUŞTU

YAZAR AHMET TURGUT  ´HZ.MUHAMMEDİ ŞUUR VE AHLAK´ KONFERANSINDA KONUŞTU            Iğdır İmam Hatip ortaokulunun davetlisi olarak Iğdır’a gelen yazar Ahmet Turgut, Iğdır’da konferans verdi.
YAZAR AHMET TURGUT  ´HZ.MUHAMMEDİ ŞUUR VE AHLAK´ KONFERANSINDA KONUŞTU

YAZAR AHMET TURGUT  ´HZ.MUHAMMEDİ ŞUUR VE AHLAK´ KONFERANSINDA KONUŞTU

           Iğdır İmam Hatip ortaokulunun davetlisi olarak Iğdır’a gelen yazar Ahmet Turgut, Iğdır’da konferans verdi.

          Kültür sarayında konferans veren yazar Ahmet Turgut, "Muhammedi Şuur ve Ahlak" üzerine verdiği konferansta  "Kur´an bizlere kalp ile akletmemizi emreder “Dedi.

           Turgut, "Muhammedi Şuur ve Ahlak" başlığını taşıyan konferansta kalp ile akıl arasındaki dengenin doğru tanzim edilmesi gerektiğini vurgulayarak "Kur´an bizlere kalp ile akletmemizi emreder. Akıl tutarlılık, kalp ise uyumluluk arar. Akılcılık veya kalpçilik illetine düşüldüğü zaman Kur´an´ın öngördüğü insan modelinin oluşma ihtimali ortadan kalkar" dedi.

Tevrat´ın "İşit", İncil´in "İzle", Kur´an´ın ise "Oku" emrine öncelik verdiğini söyleyen Turgut, "Muhammedi olmak, Allah´ın adıyla okumaktır. Tevrat, uyarır, İncil müjdeler, Kur´an ise ikisine birden yer verir. Muhammedi tebliğ modelinde insanlara bu esasa göre yaklaşılır. Biz ise insanları uyarılacaklar ve müjdelenecekler olarak ikiye ayırırız. Uyarıdan anladığımız tehdit, müjdeden anladığımız ise vaattir. Hâlbuki Muhammedi şuur ve ahlak bize bunu modellemez" ifadelerini kullandı. 

Peygamberimiz (s.a.v.)´in "Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim" ifadesiyle kendi misyonunu tanımladığına ve ahlak temalı bir portre çizdiğine dikkat çeken Turgut, Muhammedi ahlakın en temel prensibinin Allah´ın ahlakıyla ahlaklanmak olduğunu belirterek "Resullah´ı Kur´an ile takip etmeliyiz. Resulullah olmadan Kur´an, Kur´an olmadan Rasulullah anlaşılamaz" şeklinde konuştu. 

             Program sonunda  İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt,  ,yazar Ahmet Turgut ‘a bakır işlemeli saat ve yöresel kıyafetli bebek hediye etti.

                İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, yaptığı konuşmada, ”İlimizde sizi görmek bizi mutlu etmiştir. Değerli fikirlerinizden faydalandık. Bizlere çok farklı duygular yaşattınız. Peygamber sevgisini bizlere bir kez daha yaşattığınız için teşekkür ederim  “dedi.       

 

               Program, Ahmet Turgut´un kitaplarını imzalaması ile sona erdi.

17-05-201617-05-201617-05-201617-05-201617-05-201617-05-201617-05-201617-05-201617-05-201617-05-201617-05-2016

İrfan Caddesi Merkez IĞDIR - 0476 280 76 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.