IĞDIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YENİ MTSK YÖNETMELİĞİ ÖĞRETMENLERE ANLATILDI.

                     YENİ MTSK YÖNETMELİĞİ ÖĞRETMENLERE ANLATILDI.                          01.01 2016 tarihinde yürürlüğe giren yeni Motorlu Taşıt Sürücü Kursu Yönetmeliği ve Direksiyon sınavı uygulamaları ile ilgili değişiklikler hakkında İl Milli Eğitim kadrolarında çalışan ve görev alan personele bilgilendirme toplantısı yapıldı.
                     YENİ MTSK YÖNETMELİĞİ ÖĞRETMENLERE ANLATILDI.

                                        YENİ MTSK YÖNETMELİĞİ ÖĞRETMENLERE ANLATILDI.

                  01.01 2016 tarihinde yürürlüğe giren yeni Motorlu Taşıt Sürücü Kursu Yönetmeliği ve Direksiyon sınavı uygulamaları ile ilgili değişiklikler hakkında İl Milli Eğitim kadrolarında çalışan ve görev alan personele bilgilendirme toplantısı yapıldı.

                 Kurtuluş İlkokulu toplantı salonunda yapılan bilgilendirme toplantısında konuşan sınavlardan sorumlu Milli Eğitim Şube Müdürü Sedat Bilir, yönetmelik hakkında bilgi vererek, sınavlarda görev alacak olan arkadaşlar değişiklikleri çok iyi bilmelidir. “dedi.

                Sedat Bilir şunları söyledi.”  Otomatik vitesli araçlarla eğitim alarak sınavı geçen sürücülerin sertifikalarında sadece "otomatik şanzımanlı araç kullanabileceği" belirtilecek. "Aday sürücülük" uygulaması başladı. Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) Resmi Gazete´de yayımlanan Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğine göre, otomatik şanzımanlı araçlarla eğitim alıp sınavda başarılı olanların sertifikalarında sadece "otomatik şanzımanlı araç kullanabileceği" belirtilecek.  Karayolları Trafik Kanunu´nda yapılan değişiklikle sürücü belgesi türü 8´den 17 sınıfa yükseltilmişti. Özel Motorlu Taşıt Yönetmeliği de buna göre düzenlendi. Yeni düzenlemeye göre, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren bütün sürücüler 5 yıl içinde ehliyetlerini 180 ülkede kullanılan ehliyetlere dönüştürecek.Dönüştürmeyenler ise yeniden kursa kayıt olmak zorunda kalacaklar. Ağır vasıta ehliyeti sahipleri 5 yılda bir, B sınıfı ehliyet sahipleri de 10 yılda bir sağlık raporu ve adli sicil sorgusu yapılarak ehliyetlerini değiştirecek.Ocak ayından itibaren "aday sürücülük" uygulamasına geçildi.

Yapılan düzenlemeye göre, ehliyet sınavı artık  otomatik vitesli araçla da yapılabilecek. Otomatik vitesli araçlarla eğitim alıp sınavda başarılı olanların sertifikalarında ise sadece otomatik şanzımanlı araç kullanabileceği belirtilecek.”

            Toplantıya Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Gelal’de katılarak sınavlarda görev alacak olan öğretmenlerin yönetmeliği çok iyi bilmesi gerektiğini söyledi.

11-01-201611-01-201611-01-2016

Emek Mah. Bahçeli cad. No 3 - 0476 280 76 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.